Rozrůstající se smečka vlků, která se předloni usadila v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, byla hlavním tématem víkendového semináře pro dobrovolníky Vlčích hlídek.

  Potvrzeno: vlčí smečka v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj se opět rozrostla (červen 2016, fotopast Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO)

  Ti se v následujících měsících zapojí do monitorování a ochrany vzácných šelem.

  Na semináři v Doksech, který připravilo Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci se Správou CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, byl připraven komplexní program zahrnující praktické ukázky stopování a dokumentace pobytových znaků vlků v terénu (chlupy, trus apod.). Zájemci se také seznámili s prezentacemi o vlku obecném u nás i v Evropě. Přednášky českých odborníků doplnili svými poznatky také zahraniční experti a zoologové Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

  Dobrovolníci Vlčích hlídek už šestnáct let chrání velké šelmy v Beskydech. Svou přítomností v terénu odrazují pytláky a mezi místními obyvateli a turisty šíří objektivní informace o vlcích, jejichž pověst je i dnes stále ještě neprávem postižena pověrami. Od loňského podzimu působí Vlčí hlídky také v širším okolí Jeseníků.

  Hnutí DUHA Olomouc reaguje organizací Vlčích hlídek na pomezí Středočeského a Libereckého kraje na zvýšený zájem o velké šelmy na tomto území. Ten vyvolaly jak pozitivní informace o pravidelném rozmnožování vlků, tak i smutné zprávy o mrtvé vlčici, která mohla být nelegálně ulovena. Potvrzují se tak výsledky sociologického průzkumu zveřejněného Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Průzkum mimo jiné zjistil, že 62% dotázaných podporuje výskyt vlků u nás.

  V rámci osvětové kampaně o vlcích na území CHKO Kokořínsko – Máchův kraj šíří Hnutí DUHA Olomouc publikace o velkých šelmách, pořádá besedy, promítá dokument o návratu velkých šelem či nabízí školám ekologické výukové programy.
  Víkendový seminář se uskuteční s finančním přispěním Středočeského kraje.

  Jiří Beneš, koordinátor Vlčích hlídek a terénní pracovník Hnutí DUHA Olomouc, řekl: „V posledních měsících s nadšením pozorujeme, že lidé se chtějí víc zapojit do praktické ochrany skvostů naší přírody – rysů, vlků a medvědů. Pro zájemce o hlubší spolupráci při monitoringu a ochraně velkých šelem uskutečníme v příštích měsících na území CHKO Kokořínsko – Máchův kraj několik akcí, ať už vzdělávací semináře či víkendová setkání Vlčích hlídek.“

  Máte zájem se do Vlčích hlídek a mapování vlků také zapojit? Napište nám na vlci.hlidky@hnutiduha.cz. Další semináře na Kokořínsku, ale i v Beskydech či Jeseníkách se uskuteční na podzim.

  Další informace:
  http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vlci-na-dokesku-pritahuji-dobrovolniky-o-vikendu-se-pro-ne-uskutecni-terenni-seminar

  Unikátní záběry a videa dokazují, že vlkům se zde letos na jaře narodila nejméně čtyři vlčata.
  Zachytila je fotopast Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, která je umístěna přímo v národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala. Jedná se o první snímky letošních mláďat – z června 2016.
  Videozáznam z fotopasti si můžete prohlédnout zde

  #ekologie #vlci #dobrovolnici

  #dobrovolnici

  Dobrovolník je člověk, který se ze své vůle rozhodne věnovat ve svém volném čase svou energii, znalosti a zkušenosti např. dětem, potřebným lidem nebo veřejně prospěšným činnostem bez nároku na odměnu.

  Dobrovolnictví je činnost, kterou vytváří dobrovolník bez nároku na odměnu nebo jiné výhody.