Naši dědové vyšlechtili stovky odrůd ovocných stromů. Tyto odrůdy pod tlakem intenzivního zemědělství a velkoobchodníků zmizely z našeho povědomí a posléze také z naší krajiny.

    Třešně chrupky (ilustrační foto Dezider, Wikimedia Commons, licence CC 3.0)

    Tu a tam však v podobě přestárlých stromů ještě dožívají. Na jejich záchranu nezbývá moc času! V těchto dnech pracovní skupina Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) objevila hned několik pozapomenutých odrůd třešní.

    Český svaz ochránců přírodyVýjezdy pracovní skupiny projektu Oživení starých odrůd, který koordinuje ČSOP, přinesly své ovoce, a to nejen obrazně. Na Táborsku byly například nalezeny staré stromy téměř zapomenuté odrůdy raných třešní Klecanská a Vítovka molitorovská, dále i několik exemplářů dříve velmi oblíbené odrůdy višně Vackova a jeden strom Dobřínovské Sladkovišně. Všechny tyto odrůdy patří do prioritního záchranného sortimentu starých odrůd a pro příští rok je plánován jejich záchranný přenos do národní sítě genofondových ploch ČSOP.

    Mnoho skutečně vzácných odrůd bylo nalezeno také na Karlovarsku, Kutnohorsku, Českobudějovicku, Pardubicku a Radnicku. Velkým překvapením byl nález neznámé staré odrůdy nazvané pracovně Radnická plavka. Je to pestrá srdcovka až polochrupka velmi příjemné chuti a světlé (plavé) barvy. Chuťově vynikající odrůdu se nepodařilo ztotožnit se žádnou dnes známou starou odrůdou. Proto byla pomologicky dokumentována a pátrání po jejím původu bude dále pokračovat.


    Projekt Oživení starých odrůd je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz, www.eeagrants.cz