Mnoho skautů a skautek po celé republice stráví sobotní večer potmě, symbolicky tak naplní jeden z bodů skautského zákona – skaut je ochráncem přírody.

  Zhasněte - je Hodina Země... (ilustrační foto Vojta Petr)

  23. března 2013 od 20.30 se totiž Junák poprvé připojí k Hodině Země – celosvětové akci, jejímž cílem je zvyšovat povědomí o ekologických problémech a prostřednictvím symbolického zhasnutí světel propojit všechny, kterým není životní prostředí lhostejné.

  Letošní Hodina Země se koná 23. března od 20.30 místního času a postupně obletí celý svět. Ti, kteří se chtějí připojit – ať už jde o jednotlivce, organizace, města a obce či firmy, zhasnou v tuto hodinu světlo. Podle uvážení každého účastníka může jít o lampu v pokoji, světla v domě, osvícení billboardu nebo vývěsního štítu, pouliční osvětlení nebo nasvícení významné stavby či památky. Celosvětově kampaň pořádá Světový fond na ochranu přírody (WWF), v České republice pak Ekologický institut Veronica.

  „Posláním skautingu je přispět k vytváření lepšího světa – a jedním ze způsobů je i zapojení do ochrany životního prostředí. Víme již, že životní prostředí je ohrožováno různými způsoby. Světelné znečištění zatím stálo na okraji pozornosti, přestože se jedná o podstatný negativní jev. Přitom právě skautský program poskytuje ideální prostor, jak se problematice světelného znečištění věnovat. Řada družinových a oddílových schůzek se koná v podvečer a večer ve městě, naproti tomu vícedenní víkendové akce často v přírodě. Setkáváme se tak běžně s kulisou noční oblohy, úplnou tmou v lese či nočními živočichy, které můžeme vidět nebo alespoň slyšet. Stojí však za zamyšlení, že tyto zdánlivé samozřejmosti již dnes zdaleka samozřejmostí být nemusí a jejich budoucnost je dále nejistá,“ uvedl její propagátor mezi skauty a skautkami Vojtěch Zeisek z Ekologického odboru Junáka.

  Na webových stránkách skautů a skautek (www.skaut.cz) najdete i několik návodů, jak hodinu tmy náležitě využít. Od klasické černé hodinky po pozorování noční oblohy, lákají také k vlastnímu nočnímu fotoworkhospu či k výpravě do nejtmavších oblastí naší republiky. Skauti a skautky v Česku se do akce zapojují po vzoru zahraničních organizací. Světová organizace skautského hnutí, jejímž je Junák členem, se do akce zapojuje již několik let.

  http://www.veronica.cz/hodinazeme/pridejte-se/

  Více informace najdete například na webech:
  http://www.earthhour.org/, http://www.ho­dinazeme.cz/ nebo http://www.youtube.com/earthhour.