V sobotu 7. ledna Po Starém městě Pražském podivný obrázek bylo možno viděti: skupinky dětí a vejrostků, jakož i rodiny celé spěchaly do zákoutí zšeřelých uliček, aby tam muže bezhlavého našly, jinde probodenou jeptišku či Turka třímajícího uťatou hlavu pod paží – a tajné zaklínadlo jim předaly.

  Strašidla 2012 (foto Jan Petera)

  Šifry nebyly právě lehké... (Strašidla 2012, foto M. K. Rocmanová) Tomu všemu v onu sobotu 7. ledna předcházelo veliké luštění šifer na začátku hry Prahou plnou strašidel. Na startu totiž skupinky dostaly sešitek šifrovaných zpráv, kde se jednotlivá strašidla ukrývají. A nebylo to jen čtení pozpátku, „kříž“ nebo „ázetka“, ale i šifry složitější, nad kterými si soutěžící lámali hlavy. Nejlehčí to měla kategorie „veřejnost“, tedy méně zkušení hráči z oddílů nebo rodinky s dětmi, kteří hledali „jen“ deset strašidel, nejvíc se naběhali a nejtěžší luštění vyfasovali „dospěláci“.

  Šifry nebyly právě lehké... (Strašidla 2012, foto M. K. Rocmanová) Celkem závod dokončilo letos 333 hlídek ve čtyřech kategoriích. Soutěžící prokázali, že se umí orientovat v mapě i ve městě, proplétat se mezi davy turistů, luštit šifry a nevadí jim ani psí počasí, které v tu sobotu oplachovalo Prahu pravidelnými sprškami deště.
  V cíli na hřišti Sokola u Tyršova domu čekaly na závodníky drobné ceny a časopisy, ale také program, který zpestřil čekání na vyhlášení výsledků: vystoupení skupiny historického šermu a ohnivá show.

  Prahou plnou strašidel 2012 (foto Jan Petera) Těsně před vyhlášením výsledků proběhla soutěž Miss Huhula o nejoblíbenější strašidlo, v níž zvítězil…
  Opravdu to chcete vědět? Tak zkuste taky luštit, šifra je velmi jednoduchá*:
  Vaskošuittěpžeijoánneějd-žsatrrvaašziůdclvoimnězlíařnpecjív

  Prahou plnou strašidel 2012 (foto Jan Petera) Závod Prahou plnou strašidel má již sedmadvacetiletou historii. Pořádá jej Junák – svaz skautů a skautek ČR, za pomoci Prahy 1 a řady sponzorů.

  Výsledkové listiny závodu, odkazy na fotogalerie a další informace najdete na:
  http://www.strasidla.net

  Ohnivá show na závěr závodu Prahou plnou strašidel 2012 (foto M. K. Rocmanová)

  (foto Jan Petera a Michala K. Rocmanová)

  *Chcete poradit, jak na tu šifru? Opravdu?

  Tak čtěte nejdřív všechna lichá písmenka a pak zpátky zase každé druhé 🙂