Skautská dřevárna Johanka z Arku, kterou pořádali skauti z Frýdku-Místku u zříceniny hradu ŠostýnBitva francouzských vlastenců v čele s Johankou z Arku proti anglickému vojsku proběhla 9. dubna 2011 u zříceniny hradu Šostýn. Dřevárny se zúčastnilo 38 Angličanů a velitel, 37 Francouzů a velitel a k tomu 5 burgundských žoldáků.

  Kdo je v právu? Kdo podpoří Johanku v čele Francouzů? Kdo pomůže osvobodit jejich zemi? A kdo se přidá na stranu Anglie a vyžene ty žabožrouty z jejich zpropadené země?
  Záleží to na každém, i na tobě, pokud se zúčastníš…

  Skautská dřevárna Johanka z Arku, kterou pořádali skauti z Frýdku-Místku u zříceniny hradu Šostýn Dobytí Orleánu mi přineslo přízvisko Panna Orleánská. Následně mi byly přiděleny tři tucty nezkušených vojáků a nařízen útok na Chinon za účelem osvobození našeho dauphina. Vojáci prošli výcvikem mého věrného kapitána La Hira, pak se již mohli hrdě nazývat organizovanou armádou.
  Vytáhli jsme na Chinon. Ten byl obsazen Angličany pod velením jejich nejschopnějšího vojevůdce, vévody z Bedfordu. Spousta mých statečných bojovníků padla, nicméně Bůh stál na naší straně a podařilo se nám dauphina osvobodit a přesvědčit ho o naší pravdě. Nyní bylo třeba jej korunovat ve slavné Remešské katedrále.
  Tam jsme se dostali snadno, Angličané byli zalezlí, korunovace započala. Vévoda z Bedfordu se o našich úmyslech musel nějak doslechnout a zaútočil na nás. Padlo celé naše pravé křídlo, ale zbytek armády dokázal udržet Angličany a tak mohla být korunovace dokončena. Cestou z katedrály jsme sice byli pobiti, ale na tom nezáleželo. Měli jsme svého krále, Karla VII.!
  Teď už jenom zbývalo osvobodit Paříž. Cestou tam mě ale zajali proradní Burgunďani a chtěli mě prodat Angličanům,kteří by mě dozajista upálili. Naštěstí můj věrný La Hire a náš král spojili své finance a vyplatili mě. Poslední bitva byla předem vyhraná. Věděla jsem, že Bůh je na naší straně, když jsme se dostali až sem. Vévoda z Bedfordu byl sice vynikající vojevůdce a stratég, ale byli pobiti do posledního malověrného Angličana.
  A tak jsme za pokřiku Ať žije král, ať žije Francie! opět nastolili mír v naší zemi a posadili Karla VII. na trůn.
  V Paříži 10. 4. 1431
  Johanka z Arku


  Skautská dřevárna Johanka z Arku, kterou pořádali skauti z Frýdku-Místku u zříceniny hradu ŠostýnSkautská dřevárna Johanka z Arku, kterou pořádali skauti z Frýdku-Místku u zříceniny hradu Šostýn O co šlo?
  Skautská „dřevárna“ (terénní bojová hra s historickým námětem, pozn. red.) pro kohokoli od 10 let. Účastníci pod 15 let musejí mít s sebou dospělý doprovod. (Bojuje se dřevěnými meči a dalšími „zbraněmi“, obalenými pěnovou hmotou, látkou a páskou na zmírnění úderů a snížení možnosti zranění. Návod k výrobě najdete na odkazu na webových stránkách – viz níže, pozn. red.)

  Kdy: 9. dubna 2011

  Kde: zřícenina hradu Šostýn a přilehlé lesy


  Podrobnosti, fotky a video na adresách:
  http://drevarna.skautifm.cz
  http://vimeo.com/22436448
  http://petkakub.rajce.idnes.cz/Bitva_o_Johanku_z_Arku/#SDC13549.jpg
  http://petkakub.rajce.idnes.cz/Bitva_o_Johanku_z_Arku/#SDC13634.jpg
  a další…