Nezapomínejme: 16. ledna uplynulo 45 let od činu Jana Palacha

| Autor: redakce | Rubrika: PŘEČTĚTE SI | Vydáno dne: 16. 1. 2014 |

Životní příběh studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí, si můžete připomenout na stránkách multimediálního projektu Univerzity Karlovy: www.janpalach.cz.

Bronzový kříž v chodníku u Národního muzea v Praze na Václavském náměstí - autory pomníku jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý (www.janpalach.cz)

Dozvíte se tam nejen o průběhu dní od chvíle, kdy svým šokujícím činem chtěl vyburcovat domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci Československa, o posledních třech dnech jeho života, ale také o jeho dětství, studiu, můžete si přečíst reakce světových osobností i vzpomínky jeho přátel...

Také o demonstracích, pronásledování a o snaze Státní bezpečnosti vymazat památku Jana Palacha z paměti veřejnosti se tu můžete dočíst.

Najdete tam také mnoho o místech, která Jana Palacha přípomínají...
Malou pamětní desku pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí zná téměř každý. Ale znáte třeba bronzový kříž v chodníku jen o kousek výš - u kašny Národního muzea v Praze na Václavském náměstí? Autory pomníku jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý.
Prolistujte ty stránky - snad Vám připomenou dobu, kterou bychom nechtěli znovu prožít - nejen my starší, ale nepřáli bychom to ani našim dětem a vnukům.

Nezapomínejme.

www.janpalach.cz.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2014010036-nezapominejme-16-ledna-uplynulo-45-let-od-cinu-jana-palacha.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku