Za alergie může i přehnaná hygiena u malých dětí

| Autor: redakce | Rubrika: PŘEČTĚTE SI | Vydáno dne: 29. 3. 2013 |

S lehkou nadsázkou se dá říci, že jsme se stali oběťmi snahy o čistotu. Přehnaná hygiena, zejména u malých dětí, je jednou z hlavních příčin stoupajícího počtu alergií.

„Mnohem více potraviny čistíme, vaříme a převařujeme, ale také konzervujeme,“ říká docent Kohout. „Ty, které se vyrábějí průmyslově, jsou kvůli hygienickým normám a delší trvanlivosti sterilní. Děti se pak nesetkají s bakteriemi v době, kdy by to potřebovaly.“...

Pokud je dítě zdravé, nemusí jíst všechno převařené nebo si mýt ruce pokaždé, když na něco sáhne. Pokud mu upadne třeba houska na zem nebo na podlahu a není vysloveně špinavá, ať ji klidně sebere a sní.

Není nutné, aby matka všechno neustále pucovala, vytírala a zbavovala špíny pomocí domácí chemie. Dramaticky tím totiž sníží množství a repertoár antigenních stimulů, tedy látek, které dítě potřebuje pro správný vývoj své obranyschopnosti. A bohužel tím zároveň zvýší riziko možných alergických reakcí.

Navíc tím, že domácnost zbaví relativně neškodných bakterií, se v ní snadno přemnoží například plísně. Lehce totiž získají jejich prostor, který by jinak nezískaly. Nebo si doma vypěstují superodolné mikroorganismy.

Celý článek najdete na:
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/296350-za-alergie-muze-i-prehnana-hygiena-u-malych-deti.html


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2013030059-za-alergie-muze-i-prehnana-hygiena-u-malych-deti.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku