Jan Ámos Komenský v kalendáři? Podpořte petici...

| Autor: Dětská tisková agentura (DTA) | Rubrika: představujeme | Vydáno dne: 2. 2. 2013 |

Podívejte se do svého kalendáře nebo diáře a nalistujte si datum 28. března. Dozvíte se, že svátek má Soňa. Oficiálně je to obyčejný všední den.

Obraz Starý muž (1665) od Rembrandta van Rijn je portrétem Jana Amose Komenského (detail)

Úvodní obrázek z knihy Jana Ámose Komenského Orbis Pictus - Svět v obrazech

Neoficiálně a ve vědomí mnoha lidí je 28. březen připomínkou narození Jana Amose Komenského a Dnem učitelů. O tom, že si ho vážíme, svědčí i skutečnost, že se Jan Ámos Komenský v anketě o Největšího Čecha umístil na 4. místě. Za Karlem IV., T. G. Masarykem a Václavem Havlem. Jsou po něm pojmenovány ulice, náměstí, školy, má svoje muzeum.
Jen v kalendáři na něj zapomínáme.

Jan Ámos Komenský - dobový portrét z jeho knihy Janua linguarum reserata (Dvéře jazyků otevřené, sepsána 1631) Organizátoři ankety Zlatý Ámos společně s Klubem Zlatých Ámosů by rádi, aby „učitel národů“ měl své místo i v našem národním kalendáři. Aby 28. březnem byl jedním ze zákonem uznaných významných dnů ČR. Oficiálně bychom se tak přihlásili k osobnosti, která je nejen u nás, ale i v zahraničí uznávanou autoritou.

Obracíme se proto se žádostí na všechny občany, kteří s návrhem souhlasí, aby se připojili k petici za 28. březen jako významný den ČR!

Jan Ámos Komenský (dobový portrét od J. Owense, muzeum v Naardenu) Úplné znění petice a podpisový arch je možné stáhnout z webových stránek http://zlatyamos.cz/petice

PaedDr. Slávek Hrzal
Dětská tisková agentura

Více: http://www.zlatyamos.cz/


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2013010039-jan-amos-komensky-v-kalendari-podporte-petici.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku