Kam mezi svátky s dětmi? Nové pověsti české - výstava o folkloru atomového věku

| Autor: Tisková zpráva | Rubrika: pozvánky | Vydáno dne: 28. 12. 2010 |

Na výstavě Nové pověsti české v Musaionu Národního muzea v Praze můžete vidět například hračky 20. století Netradičně pojatá výstava v Musaionu - Národopisné expozici Národního muzea v Praze představuje lidovou kulturu současnosti a dokládá tak, že lidová tradice přežívá i dnes, ve věku televize, internetu a mobilních telefonů. Cílem výstavy je prezentace běžných součástí každodennosti, u kterých převažuje autenticita, kolektivní tradování a spontánní tvořivost. K lidové kultuře dneška tak řadíme například dětská céčka, památníky či přebírací hry, ústně šířené fámy o Pérákovi, Hagenovi a černé sanitce, či všudypřítomné nápisy na zdech o tajemném Servítovi.

Výstava postupně představí pět tématických okruhů soudobé lidové kultury, tak jak se odvíjejí v průběhu lidského života: od dětských her a hraček, přes oděvní zvyklosti volnočasových subkultur jako jsou trampové či přívrženci hudebních hnutí typu punk či metal až k tradicím vojáků základní služby a svéráznému světu kutilského domácího umění. Nedílnou součástí výstavy je i představení fenoménu současného folkloru: nápisů na zdech a veřejných místech, městských legend a fám, veršů, anekdot a vtipů, reagujících na aktuální politické, ekonomické a sociální problémy.

Výstava se koná v prostorách Musaionu - Národopisné expozici Národního muzea, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5, od října 2010 do července 2011.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010120056-kam-mezi-svatky-s-detmi-nove-povesti-ceske-vystava-o-folkloru-atomoveho-veku.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku