Liga lesní moudrosti chystá seminář k poctě „Černého vlka“ Ernesta Thompsona Setona

| Autor: Martin Kupka - Liga lesní moudrosti | Rubrika: pozvánky | Zdroj: -maj-, Vydáno dne: 10. 11. 2010 |

Liga lesní moudrostiPod názvem Odkaz Černého vlka se ve středu 17. listopadu 2010 v tančírně „Republika“ pražského paláce YMCA (Na Poříčí 12, Praha 1) uskuteční seminář u příležitosti 150. výročí narození Ernesta Thompsona Setona. Akce, jejíž zahájení je avizováno na 08.15, má účastníkům přiblížit osobnost slavného spisovatele, ilustrátora, a především zakladatele woodcrafterského hnutí. Pořadatelkou semináře je česká woodcrafterská organizace Liga lesní moudrosti.

Liga lesní moudrosti, která dnes čítá kolem tisícovky členů, je pokračovatelkou organizací woodcraftu, které v naší republice působily od roku 1922. Rozvinula výchovný program Černého vlka – tak Setonovi říkali jeho američtí woodcrafteři – a přizpůsobila jej českému prostředí.

Ernest Thompson Seton - Lobo, král vlků. Příběh daviče ovcí a dobytka, nepolapitelného vůdce smečky. Dva divoši, román o klucích, kteří si hráli na indiány, naučili se při tom spoustu dovedností a prožili neobyčejná dobrodružství. Rolf zálesák, román o bělošském chlapci, kterého vychovával moudrý indiánský stařec Quonab a naučil jej indiánským dovednostem a dívat se na přírodu jinak než běloši. Máte pocit, že jste tyto příběhy četli? Jsou z pera Ernesta Thompsona Setona!

E. T. Seton byl nejen oblíbeným spisovatelem a vypravěčem příběhů o zvířatech, ale mnozí jej znají jako zakladatele skautingu. V roce 1902 začal zveřejňovat své plány na výchovu mládeže po vzoru indiánů a záhy založil organizaci Woodcraft Indians. Jeho tezemi se inspiroval britský generál lord Baden–Powell a založil v roce 1908 organizaci Boy Scouts, která se o čtyři roky později objevila i v USA a v roce 1915 zvolila Setona za svého náčelníka. Přestože se vzápětí se skauty názorově rozešel, Seton je dodnes považován za jednoho z „otců zakladatelů“ skautingu. O rok později ovšem založil Americkou ligu lesní moudrosti – The Woodcraft League of America, která se rozšířila i do Evropy.

Soudobý tábor českých woodcrafterů (foto archiv Martina Kupky)„Kde jsou lesy, hory a jezera, kde plápolá táborový oheň, kde houká sova a bručí medvěd, kde vítr je kořeněn vůní borovic, kde v osamělém srubu nebo v městském domově žije duch těchto věcí, tam hlaholí jméno Ernesta Thompsona Setona,“ napsal kdosi, a vystihl tak Setonovu osobnost a jeho odkaz lidstvu.

Zajímá vás osobnost E. T. Setona hlouběji? Chtěli byste si poslechnout, nakolik se jeho povaha promítla do vývoje woodcrafterského hnutí a nakolik jej při jeho spisovatelské a pedagogické činnosti ovlivnila jeho první žena Grace Gallatinová? Zaujala by vás skutečnost, že většina českých environmentalistů odvozuje svůj celoživotní zájem o ochranu přírody od myšlenek právě tohoto muže? Pak je tato akce určena i vám, míní pořadatelé.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010110020-liga-lesni-moudrosti-chysta-seminar-k-pocte-cerneho-vlka-ernesta-thompsona-setona.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku