Češi v Etiopii otevírají dvě nové školy. Příští týden budou skauti vybírat na další

| Autor: Junák - český skaut | Rubrika: pozvánky | Vydáno dne: 2. 10. 2010 |

Postavme školu v Africe - společný projekt společnosti Člověk v tísni a hnutí Junák- svaz skautů a skautek ČR (foto Dan Přibáň) Dvě nové školy otevírají v těchto dnech své brány v Etiopii, jedné z nejchudších zemí světa. Přispěli na ně čeští podnikatelé i tisíce lidí v ulicích českých měst, kteří každoročně podpoří sbírku vhozením příspěvku do kasiček skautů. Od pondělí také skauti zahájí ve více než pěti desítkách měst po celé republice sedmý ročník sbírky Postavme školu v Africe. Odstartuje ji happening s pokusem o rekord v maximálním počtu lidí současně bubnujících na jednom místě. Oficiální zahájení sbírky se uskuteční v pondělí od 15.00 na náměstí Míru v Praze.

Do nové budovy školy v Lante, financované ze sbírky Postavme školu v Africe, usednou žáci poprvé v pondělí 4. října. Vesnice je jedním z příkladů toho, jak podobná pomoc oživí místní komunitu. „V místě jsme postavili školu pro 1. až 4. ročník už v roce 2006. Sdružení rodičů u školy vystavělo další dvě budovy pro 5. a 6. ročník a na pozemku vysadilo ovocné stromy a vybudovalo zavlažovací systém. Sad slouží jako zdroj příjmů pro školu i jako výukový prostor pro žáky. Minulý rok nás zástupci vesnice požádali, abychom v Lante dostavěli 7. a 8. ročník a umožnili tak žákům další vzdělání v odpovídajících prostorách,“ uvedla vedoucí mise Člověka v tísni v Etiopii Michaela Burdová. Škola v Lante je již 11. školou, kterou se povedlo ze společné sbírky Člověka v tísni a skautů postavit. Dohromady do sbírkových škol chodí na 2700 dětí.

Postavme školu v Africe - společný projekt společnosti Člověk v tísni a hnutí Junák- svaz skautů a skautek ČR (foto Jiří Plecitý) V den otevření nové školy v Etiopii odstartuje na náměstí Míru v Praze i další ročník sbírky Postavme školu v Africe. Součástí zahájení bude pokus o bubenický rekord, ve kterém hlavní sponzor daruje za každého zapojeného bubeníka 500 korun na podporu sbírky. Sbírkové akce se ale neomezí jen na hlavní město. „Skauti v desítkách ulic českých měst pořádají různé akce jako koncerty, prezentace v infostáncích nebo ve školách. Pro děti je sbírka možností, jak o pomoci nejen mluvit, ale hlavně konkrétními činy skutečně pomáhat. Sami skauti totiž do projektu mohou zapojit i své spolužáky nebo rodinu,“ popsala zapojení skautů koordinátorka sbírky Mariana Ermlová.

Už od středy v Etiopii také funguje nová škola v Dara Malo, postavená z peněz soukromé Vysoké školy ekonomie a managementu. „Právo na vzdělání chápeme jako jednu ze základních hodnot humanity a naším cílem je umožnit studium všem, tedy i studentům z méně šťastných končin planety,“ řekl ředitel informačně-poradenského centra VŠEM David Matoušek. Pro první rok školní docházky Člověk v tísni vybavil žáky školními pomůckami a výukovými materiály. Společnost také vyškolila učitele, které místní úřady pro tuto školu vybraly.

Negramotnost dosahuje podle údajů OSN v Etiopii více než 60 procent a řada dětí se stále učí pod otrhanými přístřešky. Typická etiopská škola je postavena z dřeva a hlíny a má jen malá okna. Ve třídách se často tísní přes 100 žáků a učitelé nemají dostatečnou kvalifikaci a učí neefektivním systémem memorování. Školy postavené z peněz dárců z České republiky jsou vybudovány z kvalitních materiálů, třídy mají větší okna a kapacitu maximálně 50 žáků. Člověk v tísni také učitele školí v moderních vyučovacích metodách. Školáci se tak aktivněji zapojují do samotné výuky.

Organizace Člověk v tísni působí v Etiopii od roku 2003. Postavila zde již 13 nových škol, 11 z nich je financovaných ze společné sbírky ČvT a skautů. Člověk v tísni v Etiopii realizuje i projekty zaměřené na prevenci dětské práce a obchodování s dětmi. Další projekty jsou zaměřené na životní prostředí, obživu a získávání nezávadné vody. Organizace v Etiopii staví a opravuje hlubinné vrty na vodu, staví malé hráze a vysazuje stromy, které brání erozi půdy.

Člověk v tísni Junák - svaz skautů a skautek ČR Jak přispět na sbírku Postavme školu v Africe:
Ve sbírkovém týdnu příspěvkem do kasiček skautů ve více než 50 městech po celé České republice. Po celý rok pak zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30 korun, na konto projektu bude připsáno 27 Kč. Nebo přímým finančním darem na konto sbírky 222 444 555 / 0300

DOPROVODNÉ AKCE SBÍRKY:
Pondělí 4. 10., 14:00 – 18:00, Praha, náměstí Míru

Zahájení sbírkového týdne Postavme školu v Africe a pokus o rekord v počtu bubnujících lidí na jednom místě Zahájení sbírkového týdne Postavme školu v Africe se letos uskuteční v pondělí 4. 10. na náměstí Míru v Praze. Od 14:00 hodin zde budou moci zájemci například ochutnat etiopské speciality, prohlednout si filmové záběry z dobrodružné cesty Trabantem napříč Afrikou a diskutovat o výpravě s cestovatelem Danem Přibáněm. O projektech Člověka v tísni v Etiopii a v Africe bude mluvit ředitel společnosti Šimon Pánek a další. Od 15:15 se na místě uskuteční pokus o rekord v počtu lidí současně bubnující na lidská těla. Nad průkaznosti rekordu bude dohlížet certifikovaný rozhodčí agentury Dobrý den.

Stavba virtuální školy
Skauti se do projektu mohou nově zapojit během celého roku. Soutěží ve stavbě virtuální školy a to desítkami rozličných způsobů: patří mezi ně například natočení vlastní reklamy na propagaci projektu, prezentace ve škole pro ostatní spolužáky, nebo pozvání kamarádů nebo rodiny na etiopskou večeři. Už teď různé aktivity uskutečnilo přes 500 dětí a škola narůstá. Děti se tímto způsobem dozvídají o Africe řadu věcí, propagují samotnou akci a získávají finanční prostředky pro výstavbu nových škol.

Od 21. 9. do 21. 10.
Vybubnuj pětistovku

Natočte originální bubenické video, zveřejněte ho na YouTube a pošlete nám odkaz na stránkách www.skolavafrice.cz . Za nejlepší bubenická videa dá donor sbírky 500 korun.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010100002-cesi-v-etiopii-oteviraji-dve-nove-skoly-pristi-tyden-budou-skauti-vybirat-na-dalsi.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku