Na 13. Selské slavnosti do Holašovic, malebné jihočeské vesničky zapsané v seznamu UNESCO, zve Folklorní sdružení ČR

| Autor: FoS ČR | Rubrika: pozvánky | Vydáno dne: 22. 7. 2010 |

13. Selské slavnosti se konají v Holašovicích, malebné jihočeské vesničce zapsané na seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCOObec Holašovice je unikátní památka lidové architektury, zapsaná na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Její půdorys se dochoval do dnešní doby ve svém středověkém tvaru i s prostornou návsí a rybníkem, kterou obklopují jednotlivá stavení v jedinečném stylu jihočeského selského baroka. Není divu, že si právě tuto vesničku vybrali filmaři k natočení Smetanovy opery. Ve scenérii malovaných štítů historické návsi se odehrává 24. a 25. července velká Selská slavnost.

Základem slavností je staročeský lidový jarmark, na který se každoročně sjíždí kolem 250 lidových umělců a řemeslných tvůrců. Předvádění původních řemeslných technik je velmi působivou podívanou na dovednost a cit pro tradiční lidovou výrobu, zručnost a um lidí, kteří i dnes dokáží vyrobit věci, ceněné pro svůj rukodělný původ a krásu.

Holašovické slavnosti připomínají časy dávno minulé. Jako na někdejších jarmarcích objeví se na návsi k pobavení publika kejklíři, kouzelníci, jarmareční zpěváci, jihočeští heligonkáři. Konají se šermířské souboje, představení divadelních společností, projížďky pro děti na koních i místní atrakce, jako je chytání kapra z kádě do ruky, při kterém se zažije hodně legrace.

Lidová zábava se pochopitelně neobejde bez tance a muziky. Na dvou velkých pódiích vystoupí folklorní soubory MALÝ FURIANT z Českých Budějovic, DOUDLEBAN z Doudleb, LIBÍN z Prachatic, dětský národopisný soubor DÚBRAVĚNKA z Dubňan, i zahraniční hosté - francouzský folklorní soubor CERCLE CELTIQUE ARMOR ARGOAT z Bretaně a chorvatský soubor SIJAČ LUČKO ze Zagrebu. A také oblíbené jihočeské dechovky a country kapely.

FoS Selské slavnosti 2010 probíhají v rámci oslav 20. výročí Folklorního sdružení ČR.

Nad XIII. Selskými slavnostmi převzali záštitu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, hlavní hygienik ČR Michael Vít a předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica. Slavnosti organizuje Obec Jankov ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR, oficiálními partnery jsou Jihočeský kraj, EON, Budějovický měšťanský pivovar, ateliér MALEC, Coca-Cola, ASTON, DAFI, Rumpold, KOH-I-NOOR, Perníkářství Jankov, OSA ad. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel-Zlaté stránky, Rádio Proglas, TV Noe, Dětská tisková agentura, www.borovice.cz, časopis FOLKLOR, Literární noviny, ČRo České Budějovice, Jihočeský Kurýr, Hitrádio Faktor, Gimi televize.

Program a další informace najdete na www.folklornisdruzeni.cz a www.holasovice.eu


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010070044-na-13-selske-slavnosti-do-holasovic-malebne-jihoceske-vesnicky-zapsane-v-seznamu-unesco-zve-folklorni-sdruzeni-cr.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku