Bambiriáda na návštěvě VŠCHT Praha

| Autor: ČRDM - Blanka Lišková | Rubrika: rozhovory | Vydáno dne: 13. 5. 2010 |

Bambiriáda 2010 - logoLetošní Bambiriáda se koná poprvé na Vítězném náměstí, „Kulaťáku“, na pozemcích VŠCHT Praha, které škola organizátorům bezplatně poskytla. Jako vždy je Bambiriáda věnovaná volnočasovým aktivitám pro děti různých věkových kategorií. Vedle hlavolamů, stolních her, tábornických a turistických dovedností, soutěží a dalších aktivit návštěvníci uvidí i zajímavé chemické pokusy na stánku VŠCHT Praha i na pódiu. Ptáte se, co má chemie společného s volnočasovými aktivitami? Přesvědčte se - většinu pokusů si totiž mohou malí chemici dělat jednoduše doma. O další informace jsme požádali Mgr. Ivanu Pickovou, vedoucí oddělení komunikace VŠCHT Praha.

S chemií si málo lidí spojuje zrovna trávení volného času. Co budete zvědavým dětem na Bambiriádě nabízet?

Mohou si zahrát na detektivy a odhalit neviditelné písmo, zjistí, co je sloní pasta, zahrají si chemické pexeso a mohou si i zazávodit s barevnými voňavými kuličkami z kaučuku, které jsme speciálně pro tuto akci na VŠCHT vyrobili. Vyzkouší si jednoduchý postup, jak odhalit škrob v bramborách a poznají, že pojem chromatografie sice zní velmi učeně, ale vůbec to není složité a dá se s její pomocí zjistit řada zajímavých věcí. Budou malovat, jak si představují chemii v našem životě a dozvědí se informace o naší fotosoutěži, která je určena právě dětem. Zkrátka nepřijdou ani maminky.

Bambiriáda se letos poprvé koná v Dejvicích na pozemcích vaší školy, poskytli jste bezplatně své pozemky na Vítězném náměstí. Myslíte, že se tu dětem bude líbit?

Rozhodli jsme se poskytnout pozemky organizátorům bezplatně, což jistě dnes není běžné. Ale jsme přesvědčeni, že se jedná o dobrou věc, navíc pro děti. „Kulaťák“ je skvěle dopravně dostupný, věříme, že se návštěvníkům v zeleni bude líbit a že se z toho třeba stane nová tradice.

Aktivity vaší vysoké školy se soustředí nejen na výuku a vědeckou práci, ale VŠCHT chemii hodně propaguje mezi dětmi po školách. Co je cílem a jak to probíhá?

Naši studenti a doktorandi jezdí po republice s tzv. hodinami moderní chemie. Snaží se přiblížit dětem jak na základních, tak středních školách tuhle vědu z modernější, zajímavější a přitažlivější stránky. Některé pokusy, které vozíme, uvidí diváci například při pódiovém vystoupení na Bambiriádě, takže si budou moci udělat představu, jak moderní, svižná a nápaditá hodina chemie ve škole může také vypadat. Chemie je totiž všude kolem nás, bez ní bychom ani nežili, ale málokdo si to uvědomuje. Třeba někoho z návštěvníků Bambiriády chemie nadchne a stane se z něj slavný vědec, který třeba jednou objeví lék proti závažné nemoci… První podnět může dostat právě na letošní Bambiriádě.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010050029-bambiriada-na-navsteve-vscht-praha.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku