Do bambiriádních areálů zamířily tisíce lidí, ani chladné počasí je zatím neodradilo

| Autor: ČRDM - tisková zpráva | Rubrika: sdružení | Zdroj: -mkr-, Vydáno dne: 5. 6. 2009 |

Bambiriáda 2009 v Plzni se koná ve Chvojkových lomech - návštěvnost je velikáI přes poměrně chladné počasí, které druhým dnem provází Bambiriádu 2009, se vydaly v pátek 5. června do areálů v řadě měst, kde se odehrává, další tisíce lidí. Vzhledem k zaměření zmíněné celostátní akce, pořádané již jedenáctým rokem Českou radou dětí mládeže (ČRDM), je pochopitelné, že většinu z návštěvníků tvořily právě děti. S chutí a radostí jim vlastní si užívaly programů, které pro ně připravili ochotní dobrovolníci z rozličných dětských sdružení: modelovaly, malovaly, zkoušely, jaké to je ovládat hasičské proudnice, vykřesávaly oheň, učily se základům první pomoci, střílely z luku… – zkrátka se bavily a soutěžily v nepřeberném množství hravých i naučných disciplin.

Ze zahájení Bambiriády 2009 v Brně - vystoupení mažoretek Ke čtvrtečním devíti se v pátek přidal i zbytek bambiriádních míst – letos se tato akce koná v celkem 14 městech ve všech krajích ČR. Spoustu zajímavých „atrakcí“ i námětů pro trávení volného času nabídla kupříkladu brněnská Bambiriáda. „Vezměte vaše děti na Kraví horu a nechejte je projít všechna stanoviště plná zajímavých her, zajděte s nimi do planetária, na dětskou mši, do Centra léčivých rostlin a odpoledne třeba na koupaliště,“ vyzvala předsedkyně Jihomoravské rady dětí a mládeže Jana Kučerová brněnskou veřejnost. Jižní Morava je podle ní tradiční baštou dětských organizací: jen po Brně je téměř 300 kluboven, v nichž se schází desetitisíce dětí, o něž se celoročně stará několik tisíc dobrovolníků.

Cvičení psů v Chropyni bylo jednou z lákavých atrakcíBambiriádní stanové městečko v Rychnově nad Kněžnou nabízelo třeba lanové lávky, airsoft, překážkové dráhy, tvořivé dílny a velké šachy. Kdo chtěl, mohl si tam také zasoutěžit v piškvorkách, v běhu či chůzi na chůdách. V tamním zámeckém parku se zase rozdováděli breakeři. Jejich pódium bylo obklopeno užaslými diváky, kteří je svým potleskem povzbuzovali k úctyhodným výkonům.

V Českých Budějovicích představil svůj program na téma elektrické energie E-OnV Praze se v rámci aktivit Národního parlamentu dětí a mládeže (NPDM) uskutečnily dvě besedy s našimi vojáky z misi v Afghánistánu. Konkrétně dva vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova a jedna jejich kolegyně z 311. praporu, v pozici náčelníka chemické laboratoře v Liberci. Zajímavé informace a odpovědi na své otázky se měli možnost dozvědět žáci 5. třídy ZŠ Bratří Venclíků z Prahy 9 a členové NPDM.
Skotské tance v Rychnově nad Kněžnou učila Joanne- dobrovolnice EDS ze Skotska Jinou doprovodnou akcí ve formě „kulatého stolu“ nabídly Karlovy Vary, kde se třemi desítkami mladých lidí diskutovali politici, úředníci a ředitelé škol na téma Úroveň školství v ČR a v Karlovarském kraji, využití volného času pro děti a mládež v kraji. Z debaty podle Hany Šnajdrové z Krajské rady dětí a mládeže Karlovarska vyplynulo, že studenty na rozdíl od ředitelů škol netrápí tolik kvalifikace učitelů, jako minimální komunikace a pocit chybějícího partnerství ve vzdělávacím procesu.

Předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka zahájil Libereckou BambiriáduPodobně jako ve čtvrtek, také v pátek bylo v nově otevíraných bambiriádních areálech vidět politiky, kteří svou účastí dávali najevo zájem o problematiku užitečného trávení volného času dětí a mládeže, na níž je celá akce primárně zaměřena. Například liberecká Bambiriáda byla slavnostně zahájena za účasti předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky; po boku mu stáli náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka a náměstek hejtmana Libereckého kraje Radek Cikl. Plzeňskou akci zase zahájili poslanec Václav Šlajs, členka rady města Plzně Petra Kocovská a starosta MO Plzeň 2 Lumír Aschenbrenner.

Bambiriádu v roce 2009 pořádá už pojedenácté Česká rada dětí a mládeže Bambiriáda si klade za cíl propagovat zejména dětské spolky a mládežnické organizace nabízející návody, jak smysluplně trávit volný čas. Unikátní příležitost nabízí v tomto ohledu panelová výstava na Střeleckém ostrově, která zevrubně mapuje na sedm desítek z více než devadesáti členských sdružení ČRDM, působících po celé České republice.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2009060021-do-bambiriadnich-arealu-zamirily-tisice-lidi-ani-chladne-pocasi-je-zatim-neodradilo.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku