S výběrem vhodného místa ke koupání může poradit Mapa koupacích vod

| Autor: Jiří Majer | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 14. 7. 2008 |

Letní prázdniny a voda k sobě už tak nějak patří. (Ilustrační foto KUFR - Klub úplně fantastické rekreace)Není zase tak těžké si to představit: Čeká vás horký letní den, rtuť teploměru úspěšně zdolává tropickou třicítku. Co takhle zamířit někam k vodě? Ale kam? A bude voda ve vytipovaném cíli, až k němu v úmorném vedru dorazíte, vůbec „ve finále“ ke koupání vhodná? Možná by vám rozhodování mohl usnadnit internet. Přesněji řečeno Portál veřejné správy České republiky v novém uživatelském rozhraní Mapových služeb, respektive jeho Mapa koupacích vod.

Zkusme se na ni podívat. Z nabídky Mapových služeb vlevo zvolíme nejprve Tematické úlohy, pak Koupací vody, či spíše Kvalitu koupacích vod - sezonu 2008".
Moment...
Takže: Černý rybník poblíž Větrného Jeníkova na Jihlavsku bez problémů ANO. I když je – a nejspíš už i navždy zůstane – Černý, má u sebe na Mapě koupacích vod momentálně modrý puntík. Neboli: je to „voda vhodná ke koupání“. Naproti tomu vodní nádrž Kachlička kousek od Humpolce v kraji Vysočina NE. Ve vlastním zájmu se jí raději vyhněte. Jakkoli totiž leží paradoxně na Perlovém potoce, označení černým puntíkem vodomily varuje, že je tato „voda nebezpečná ke koupání“.

Někde mezi uvedenými dvěma extrémy figurují například „žlutá“ vodní nádrž Seč na Chrudimsku nebo její „zelené“ kolegyně Olešná a Baška na Frýdeckomístecku. Ty jsou na tom přece jen o stupínek lépe než Seč – žlutá barva znamená už „zhoršenou jakost vody“ a zelená jen „vodu vhodnou ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi“. Na Mapě koupacích vod se můžete dle legendy setkat i s červeným puntíkem, který signalizuje, že je „voda nevhodná ke koupání“. V období od 20. června do 4. července 2008, z něhož pochází výše vybrané příklady, se však buď žádná ze sledovaných vodních ploch odborníkům takto nejevila, anebo autor tohoto příspěvku nějaký červený puntík zkrátka přehlédl.

Správcové zmíněného webu v souvislosti s mapovými službami slibují, že nejnovější výsledky rozborů vzorků koupacích vod, které provádí krajské hygienické stanice, budou zveřejňovány každý pátek až do skončení sezony v září. Data poskytuje Ministerstvo zdravotnictví ČR, takže by měla být směrodatná. Třeba pro vedoucí dětských a mládežnických sdružení při operativním plánování rozmanitých prázdninových výprav a výletů...?


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2008070029-s-vyberem-vhodneho-mista-ke-koupani-muze-poradit-mapa-koupacich-vod.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku