Debrujárská mapa

| Autor: Jiří Majer | Rubrika: sdružení | Vydáno dne: 6. 6. 2007 |

Mapa debrujárských klubů České republiky v roce 2006Víte, co mají společného Týnec nad Sázavou, Chotěboř, Bruntál, Brušperk, Prakšice a Hroznová Lhota? – Totéž, co Stráž u Tachova, Mnichovo Hradiště, Valašské Meziříčí, Žirovnice, Brno a Praha. Tam všude totiž – a ještě v řadě jiných míst – můžete nalézt debrujárské kluby. Vyplývá to z jejich originální mapy, kterou v rámci svých studentských povinností precizně zpracovala Markéta Lepíková z Klubu malých debrujárů ve Frýdku-Místku. Celá její domovská organizace, tedy Asociace malých debrujárů ČR (AMD ČR), tím získala pozoruhodný prezentační materiál.

„Mapu jsme nechali vytisknout ve formátech A1 a A3. Jsou zalaminované, dají se snadno srolovat, přenášet i posílat v roličce poštou. Budou šikovným doplňkem našich debrujárských prezentací a těšíme se, že ji naše delegace představí také na výstavě ESI 2007 v jihoafrickém Durbanu,“ uvedl na internetových stránkách AMD ČR prezident asociace Petr Zapletal.

Věda v podání malých debrujárů je nejen poučná, ale i zábavná.Autorka si dala tu práci a na mapě naší republiky pečlivě vyznačila všechna místa, kde debrujáři resp. jejich kluby existují. K názvu té které „debrujárské“ obce vždy připojila navíc i symbol AMD ČR v podobě hlavičky jejího maskota – žabáka Beppa – v jedné ze čtyř normovaných velikostí, podle toho, kolik klubů ve městě působí (jeden, dva až tři, čtyři až pět, šest a více). Z mapy je mj. dobře patrné, že zájem o aktivity zmíněného členského sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM) u nás výrazně roste směrem od severozápadu k jihovýchodu. Nejvíce klubů – a členů v nich – je totiž na Moravě; v krajích Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském se malí debrujáři počítají na stovky, zatímco třeba v Ústeckém a Karlovarském kraji není debrujárský klub (zatím) žádný…

Asociace malých debrujárů ČRKoláčový graf zase ukazuje věkové složení členské základny: nejvíce, a to 76 procent z celkového počtu 2147 členů AMD je ve věku do 14 let. Mapa také zachycuje (a komentuje) změny počtu členů podle věku v období let 1997-2006, uvádí důležité kontakty a adresu internetových stránek a ve stručnosti seznamuje i s programovou náplní asociace…
Francouzské slovo débrouillard – jak se tam lze dočíst – označuje někoho, kdo je šikovný. V případě Markéty Lepíkové z Frýdku-Místku bychom v souvislosti s její mapou asi těžko hledali výstižnější výraz.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2007060501-debrujarska-mapa.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku