„ÁBÍČKO“ SLAVILO PADESÁTINY

| Autor: Karel Krtička | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 29. 1. 2007 |

Slavnostní přípitek patřil nejen minulosti, ale i současnému ABC.Před 50 lety, podle tiráže 20. ledna 1957, vyšlo v Praze první číslo jednoho z nejoblíbenějších dětských, ale i mládežnických časopisů, který s oblibou sháněli i mnozí dospělí – ABC mladých techniků a přírodovědců.
Padesáté výročí „Ábíčka“ si v neděli 21. ledna připomenuli v Praze na Kavčích horách jeho bývalí redaktoři, výtvarníci a další spolupracovníci, autoři i organizátoři – stovkaři a guvernéři raketových posádek, hlídek ochrany přírody či Dívčích klubů. Nechyběl ani první šéfredaktor dr. Jan Čeřovský, celé vzpomínkové odpoledne však vyvolal jeho nástupce a mnohaletý šéf časopisu Vlastislav Toman, autor mnoha reportáží, článků a hlavně populárních seriálů, žijících v paměti čtenářů stále. Připomeňme příběhy party dětí Strážci nebo snad nejúspěšnější Kruanova dobrodružství, podle nichž se nyní připravuje i velký televizní hraný seriál a film. Čtenářům Mozaiky jistě není neznámé jeho jméno, ani jeho dávná a stále živá přezdívka Hadži. Se smutkem mnozí vzpomenuli i dalšího, již zesnulého, šéfredaktora Rudolfa Baudise.

Pionýr - logoK neformální vzpomínce půlstoletého výročí se připojil i Pionýr. „Ábíčko“ totiž až do 90. let vycházelo pod patronací pionýrských organizací ČSM a SSM jako oficiálních vydavatelů a svými aktivitami podpořilo i vznik a život samostatného Pionýra v letech 1968 – 70. Kromě poděkování předali předseda Pionýra Petr Halada a místopředseda Martin Bělohlávek účastníkům setkání velký dort v podobě titulní stránky prvního „Ábíčka“ a další sladkou odměnu pro ty, kteří si s sebou přinesli i skutečně vzácný výtisk „jedničky“.

Vlastislav Toman – Hadži přebírá poděkování Sdružení přátel Jaroslava Foglara.Ke gratulantům se připojil i Milan Lebeda, místopředseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara, s děkovným listem. Právě ABC totiž „Jestřábovi“ po nucené odmlce 50. let umožnilo znovu publikovat, tisklo jeho články a hlavně seriály. Jak ovšem připomenul první šéf ABC Jan Čeřovský: „...nebyla to žádná legrace, když se jméno Foglar objevilo na našich stránkách... Těžko spočítat, na kolik koberců mě pozvali tehdejší svazáčtí, ale i straničtí vedoucí funkcionáři a tajemníci...“

Vzpomínek na různé průšvihy a kritiky ostatně nebylo málo: ABC mladých techniků a přírodovědců proráželo ledy v celé řadě pionýrských aktivit v rozvoji skutečných dětských zájmů, snad s tou výhodou, že rozvoj vědy a techniky, který mělo propagovat, nepřipustil nějaké zkreslování a zveličování úspěchů „socialistického tábora“ a umožňoval informovat čtenáře seriozně i o tom, co se děje na západ od našich hranic.

Přátelské setkání někdejších tvůrců ABC na Kavčích horách není jedinou událostí, spojenou s půlstoletím časopisu. Chystají se i další akce, má např. vyjít i jubilejní poštovní známka. Mnohé už pod hlavičkou současného ABC – časopisu generace XXI. století. Na úspěchy svých následovníků si připili i ti, kteří stále oblíbenému „Ábíčku“ razili cestu až do 90. let minulého století.
foto DTA


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2007012601-abicko-slavilo-padesatiny.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku