Adopce zvířat: Funguje to!

| Autor: Hanka Konopiská | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 18. 12. 2005 |

tchořVím, že sponzorování zvířat je věc notoricky známá, ale přesto mě potěší, když zjistím, že skutečně funguje. Ještě aby nefungovala, dáváme na to přece své peníze! Jenže ono to tak vždy není – bance také dáváme peníze za služby, jejichž kvalita je pak mnohdy různorodá… A tak se s vámi chci podělit o jednu čerstvou zkušenost s adopcí a zároveň nabídnout typy na výlety do zoologických zahrad.

Na Regiontouru v Brně se mi podařilo ukořistit velké množství materiálů, z nichž jsem v prvé řadě vysondovala, kolik že ZOO v naší malé zemičce máme. Zajímalo mě, jak si teď po povodních, jež některé ZOO citelně zasáhly, vedou v tolik proklamované adopci zvířat. Dokáží návštěvníky inteligentně nalákat? Podat jim potřebné množství informací? V jaké kvalitě tato služba funguje?

Jako Pražák jsem se pochopitelně zajímala o ZOO v pražské Tróji. Rozhodla jsem se vyzkoušet adopci v praxi. Klikla jsem si na www.zoopraha.cz a dostala se k odkazu adopce. Tady jsem bez obtíží vyhledala základní informace. Třebaže stylistika sdělení trochu pokulhává, přesto se vám podaří vyrozumět, že v ZOO rozlišují mezi sponzoringem a tzv. adoptivním rodičovstvím. Odlišnost spočívá ve finanční částce, již jste ochotni věnovat. Přispějete-li částkou do 1000,- (rozuměj na rok), stáváte se sponzory. Platit lze převodem na účet, složenkou, nebo koupí samolepek ZOO Praha v příslušné hodnotě. Chcete-li se stát adoptivními rodiči, musíte „oželet“ od tisícovky výše. Z přiloženému seznamu si vyberete to své oblíbené. Seznam je velmi přehledný a jasný: je členěn podle výše financí, jimiž jste ochotni přispět (od 100,- do 50 000,- Kč ročně) a dle živočišných tříd (plazi, ptáci, savci). Stát se adoptivním rodičem můžete buď sami, nebo dát adopci někomu jako dárek. Shodou okolností jsem zrovna potřebovala dát trochu neobvyklý dárek, a tak jsem se rozhodla pro druhou možnost. Vyplnila jsem příslušný e-mailový formulář, to bylo hned. Náročnější pro mne bylo vybrat si z dlouhého seznamu. Koho zvolit? Rodinná rada postupně vylučovala výši financí, třídy a řády, až jsme zúžili výběr na dravce. Nakonec to vyhrál kulíšek nejmenší.

Adopční listinaPříjemně mne překvapilo, když mi hned druhý den ráno volala paní Zuzana Kofroňová z oddělení styku s veřejností, která má adoptivní rodičovství na starosti. Byla velmi milá, a hlavně: sdělila mi všechny potřebné informace. Pak to šlo ráz naráz. Další den přišla složenka, tu jsem zaplatila a ústřižek odfaxovala do ZOO. Obratem mi přišla SMS, že je vše zařízeno a naše adoptivní rodičovství bude zahájeno 1. února. No a dnes dorazila ze ZOO velká obálka s veškerými materiály, na něž mám jako adoptivní rodič, resp. plátce adoptivního rodičovství, nárok: časopis Trojský koník, rodinná vstupenka do ZOO, kalendář, samolepka, fotografie našeho nového člena rodiny a pamětní list se jménem adoptivního rodiče a všemi náležitostmi. Když to sečtu a podtrhnu: zařízení adopce trvalo přesně týden a proběhlo naprosto bez problémů.

Jakmile se zlepší počasí, podnikneme rodinný výlet do pražské ZOO. Půjdeme pozdravit nového člena naší rozvětvené rodiny. A jestli tam na kleci opravdu bude cedulka se jménem mých rodičů, pro něž jsem kulíška vybrala, budu mít velkou radost. Ne pro svou vlastní ješitnost, ale pro to, že tahle služba opravdu slouží.

Jedna prosba závěrem: máte-li jako oddíl či sdružení nějaké zkušenosti s adopcí zvířat, napište nám, rádi vaši zkušenost zveřejníme (kontakt: radka@adam.cz)

A jako tip na (nejen) jarní výlet uvádím přehled zoologických zahrad v České republice i na Slovensku.

Přehled zoologických zahrad v České republice

Zoologické zahrady na Slovensku


Další informace:
O minizoo poblíž Borovan si můžete přečíst na stránkách Dětské tiskové agentury v článku Bude v Čechách o ZOO víc?.
Slovenské dopisovatelky Dětské tiskové agentury vám nabídnou pohled do Oázy tygra sibiřského nedaleko obce Kostolná pri Dunaji.
Zdroje:
propagační publikace Unie českých a slovenských zoologických zahrad
internetové stránky jednotlivých zoo
stránky Unie českých a slovenských zoologických zahrad - www.zoo.cz
mapa Unie českých a slovenských zoologických zahrad


Adopce zvířat - funguje to! - článek Hanky Konopiské byl zveřejněn 31. 1. 2003 v rámci předchozího redakčního systému. Původní podobu si můžete přečíst http://knihovna.adam.cz/archiv2/view.php?cisloclanku=672.
V prosinci 2005 jsme aktualizovali platnost jednotlivých odkazů.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2005121801-adopce-zvirat-funguje-to.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku