Česko našlo kosmonauty

| Autor: Dětská tisková agentura (DTA) | Rubrika: ostatní | Vydáno dne: 22. 10. 2005 |

Kosmonauté - Space one.V dubnu tohoto roku vyhlásilo občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura společně s Asociací malých debrujárů ČR, že Česko hledá kosmonauta. To byl podtitul pro hru Space one. Jejím cílem bylo najít členy do dětské mezinárodní kosmické posádky. Dnes, v sobotu 22. října 2005, můžeme prohlásit, že Česko už své dětské kosmonauty našlo. Stalo se tak po náročném konkurzu, do kterého postoupilo 17 nejlepších řešitelů úvodních kol soutěže.

zvuk mp3 Klikni si a uslyšíš, co řekli výherci po konkurzu.

V pražském Planetáriu všechny účastníky konkurzu pozdravil náš první a zatím i poslední kosmonaut Vladimír Remek. V porotě vedle něj zasedli mimo jiné ředitel Planetária Marcel Grün a psychiatr Jan Cimický. „Byl jsem překvapen a nadšen, všichni, co tu byli, by si zasloužili jet do evropského vesmírného centra,“ řekl po konkurzu Ing. Marcel Grün. „Bylo moc těžké vybírat. Obstáli všichni a já všem gratuluji,“ dodal ředitel Planetária. Jenomže postoupit do mezinárodní dětské vesmírné posádky mohli pouze čtyři.

Porota to nakonec vyřešila šalamounsky. Vybrala navíc dva náhradníky, kteří také odjedou do Belgie a projdou společně s ostatními výcvikem. Teprve tam se rozhodne, kdo nakonec zůstane na Zemi a kdo uskuteční společně s dětmi z Anglie simulovaný vesmírný let.

Na hvězdnou misi 31. října 2005 odjíždějí: Tomáš Pejchal ze Žďáru na Sázavou, Petr Adámek z Mělníka, Karel Kořínek z Prahy, Klára Koperdáková z Karviné a Veronika Šímová s Barborou Šrámkovou ze Stříbra. V Europe Space Centre v Belgii projdou náročným výcvikem a v jeho závěru uskuteční simulovaný let do vesmíru. Do Prahy se vrátí 5. listopadu 2005.

Další materiály včetně fotoalba a zvukových záznamů z konkurzu najdete od 23. 10. 2005 na spaceone.radiodomino.cz nebo na www.dta.zde.cz.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2005102201-cesko-naslo-kosmonauty.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku