V květnu a červnu 2020 odsouhlasili postupně čeští poslanci a senátoři pět dnů placené dovolené pro ty vedoucí dětských táborů, kteří pracují s dětmi celoročně a dobrovolnicky.

    Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky letos 29. května hlasovala o návrhu změny zákoníku práce. V rámci pozměňovacích návrhů byl předložen i jeden zásadní pro organizace dětí a mládeže – možnost čerpat pět dnů dovolené navíc – hrazené státem, na které by měli nárok ti, kdo dobrovolně a celoročně pracují s dětmi a mladými lidmi. Senát Parlamentu ČR odsouhlasil pět dnů dovolené pro dobrovolníky na tábory 10. června. Prezident republiky podepsal novelu Zákoníku práce 17. června 2020. Novela nabude účinnosti od 1. ledna 2021.

    Poslanec Jan Farský vede skautské středisko Vatra v Semilech (foto Barbora Trojak) Rozhovor s poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Janem Farským (STAN), vůdcem skautského střediska Vatra v Semilech a bývalým starostou Semil odhaluje, co tomu předcházelo.

    Stál jsi u zrodu rozhodnutí, důležitého pro všechny dobrovolné vedoucí a pro všechny neziskovky, pořádající tábory. Jak Tě vlastně napadlo zabývat se právě tímto problémem – tedy volnem, které dobrovolní vedoucí obětují na tábory?

    Přivedli mě na to sdruženáři z Lomnice nad Popelkou. Popisovali mi, jak mají stále větší problémy se zajištěním vedoucích na sportovní soustředění, na tábory, jak brzo nebude mít kdo trénovat. Pokud pracovali ve státních podnicích, volno nějak získali, u soukromníků už to ale je těžší. Nadhodil jsem tuto možnost starostovi Junáka Josému a předsedovi ČRDM Alešovi, oběma se moc líbila, ale příliš naděje na prosazení jí nedávali.

    Sám jsi skautský vedoucí. Jaká je Tvá osobní zkušenost?

    Sedmým rokem vedu skautské středisko v Semilech a vedu i tábory. Tábory máme třítýdenní. Dříve byli ve vedení zastoupeni více i státní zaměstnanci, dařilo se je uvolnit na tábor nad rámec čerpání dovolené, postupně stojí vedení více a více na studentech.

    Trápil Tě někdy tento problém? Nebo třeba vedoucí ve Tvém oddíle, středisku?

    Z tábora skautského střediska Vatra Semily Dokázali jsme se s tím zatím vždy nějak vyrovnat. Někteří adepti na vedoucí ale samozřejmě s výhledem třítýdenního tábora funkci vykonávat nechtěli. A rozumím jim. Dát ze čtyř týdnů dovolené tři na tábor je moc… Toto přirozeně vedlo k tomu, že vedoucí jsou kvůli současné právní úpravě zpravidla buď studenti, nebo státní zaměstnanci, které se mi docela dařilo uvolňovat. Nepřijde mi ale správné, aby vychovávali děti ve skautu i jiných organizacích převážně zaměstnanci státu. Svět se tak dětem zužuje. Tato úprava rozšíří účast lidí ze soukromého sektoru na výchově mládeže. I to považuji za plus tohoto návrhu. Bohužel se nepodařilo najít model pro proplácení pěti dnů živnostníkům, ale je to námět na další úpravu.

    Jak podání návrhu probíhalo? Co mu předcházelo?

    Už asi před dvěma lety jsem nejdříve oslovil Aleše Sedláčka a vymýšleli jsme nejvhodnější variantu – proplácení dovolené? Daňový bonus? S výsledkem jsem se obrátil na MŠMT, kde pomohli s formulací pozměňovacího návrhu. A pak jsem čekal, až se bude projednávat zákoník práce, abych tam tu změnu prosadil. Příležitost se naskytla letos na jaře.

    Bylo těžké pozměňovací návrh prosadit?

    Z počátku se to zdálo nemožné, ale jak jsem začal obcházet poslance ze všech politických stran, vypadalo to lépe a lépe. S pomocí Aleše Sedláčka jsme vytipovali klíčové poslance, kteří mají blízko k mládeži, a ty jsem postupně obcházel. A jak jsem oslovoval jednoho poslance po druhém, šance na prosazení byla větší a větší. Velkým pomocníkem byl Radek Zlesák, který mi prošlápl cestu k ANO a Milanu Hniličkovi a Janě Pastuchové. A když jsem měl dostatek hlasů, stáhl jsem se, protože kdyby to byl příliš „můj“ návrh, na truc by ho mnozí nepodpořili. To je bohužel politická realita.

    Pomáhal Ti někdo? Měl jsi nějaké spojence, na které ses mohl spolehnout?

    Hodně pomáhal zmíněný Radek Zlesák, v Senátu pomohli hlavně skauti Lumír Kantor a Petr Holeček. Pomohli s tím, že zákon prošel Senátem bez zdržení, což byla podmínka některých podporujících.

    Hrálo roli ještě něco dalšího?

    Určitě. Ještě večer před schválením se tvrdě proti postavilo Ministerstvo práce a sociálních věcí s odkazem na dohodu, že na tripartitě (setkání vlády, zástupců zaměstnanců a zástupců zaměstnavatelů) slíbili, že nepodpoří žádnou změnu a že shodí i tento pozměňovací návrh. V tu chvíli bylo důležité, že už návrh neměl podporu jen ve sněmovně, ale i u veřejnosti – v tom hodně pomohl Junák a ČRDM svojí kampaní na podporu. Na poslední chvíli jsme ještě udělali ranní tiskovku, kde se všichni klíčoví hráči přihlásili k podpoře, a pak už to bylo skoro jisté. Ve stenozáznamu tak je k tomuto hlasování zapsáno: „Přihlášeno 179 poslanců, pro 165, proti 1. Návrh byl přijat. (Potlesk a výbuch nadšení zprava.)

    Jak dlouho vlastně celý proces trval? Od nápadu po schválení v Senátu?

    Asi dva roky.

    A na čem pracuješ teď?

    Je toho víc, ale například vidím jako hrozně důležité dotáhnout změnu exekucí tak, aby nevyráběly dluhové otroky.

    Plánuješ dál pokračovat ve skautském středisku?

    Tábor skautského střediska Vatra Semily Samozřejmě! Za posledních sedm let nás je dvojnásobek. V roce 2015 jsem obnovil skauting v Lomnici, dnes už tam mají tři oddíly přes 60 členů a možná se osamostatní ve vlastní středisko. Vloni jsme se ujali Chatky v Jizerní kotlině, kterou si postavili semilští vodní skauti v roce 1946, a teď ji opravujeme. 25. října budeme sázet Skautskou alej ke 100 letům skautování v Semilech, příští rok budeme slavit 100 let Junáka v Semilech velkým skautským dnem v centru města, vydáme knihu o historii našeho střediska a přímo já mám na starosti výstavu v muzeu, která bude mít vernisáž 2. dubna 2021. A chtěl bych ještě dát energii Skautské rezervaci v Ralsku… Nenudím se tedy ani skautsky J.

    Držíme palce a děkujeme za rozhovor.

    Ptala se Michala K. Rocmanová

    V roce 2015 udělila Česká rada dětí a mládeže Janu Farskému Cenu Přístav – ocenění pro zástupce veřejné správy a samosprávy za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží.

    Foto Barbora Trojak, archiv Jana Farského a Ota Neužil prolight.cz

    Autor