Co myslíte, je téma Jak nevyhořet pro spolky pracující ve prospěch dětí a mládeže a jejich vedoucí nějak důležité?

    Čtvrtá letošní Archa svým obsahem napovídá, že ano. Je dokonce možné, že většina příslovečného ledovce zůstala tradičně ukryta i pod hladinou zmíněného časopiseckého titulu vydávaného Českou radou dětí a mládeže… Kdoví.

    „Bojuji trochu s příspěvkem do nového čísla Archy, vyhořelí vedoucí mi odepsali, že nemají sílu psát článek..:)“ E-mail, z něhož jsem si dovolil citovat, mi přišel během komunikace s autory od stálé spolupracovnice z jedné nejmenované dětské organizace. V nové Arše ho samosebou nenajdete, příspěvek, o který v něm šlo, však ano – a vedle něj i jiné, od celé řady dalších mládežnických spolků.

    Rozmanitost tematických příspěvků se začasté odráží už v jejich názvech. Nejinak je tomu i v nové Arše: Hasičské manželství – Peškovi (Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska), Jak hořet, ale nevyhořet (Volnočasovky SPORT, z.s.), Letos workcampujeme v Česku (INEX – Sdružení dobrovolných aktivit), Překonej sám sebe s Tamjdemem (Tamjdem, o.p.s.), Nenechat se srazit k zemi (Pionýr), Čas vést sebe, druhé i své sny (Prázdninová škola Lipnice), Letní táborové školy u tomíků (Asociace TOM), Jak se nevzdálit smyslu (Spolek KUŠ), Mějte dobrou náladu (Junák – český skaut) aj.

    Pokud se minulé, třetí číslo Archy zaobíralo kromě svého hlavního námětu i vedlejším – tím, co dělají spolky v době koronaviru – dá se říct, že „čtyřka“ na něj svým způsobem navazuje. Všímá si a stručně rekapituluje dění kolem tzv. rozvolňování – ať už jde o úpravy podmínek pro pořádání táborů (Letní tábory 2020), vliv dané situace na činnost dětských sdružení (Obnovena činnost spolků) či třeba aktuální legislativní novinku (Pět dní pro oddílové vedoucí). A to není všechno…

    Za povšimnutí určitě stojí i pohled, kterým na danou problematiku – navíc ovlivněnou pandemií koronaviru COVID-19 a s ní spjatými omezeními – pohlíží ve svém úvodníku psycholog a publicista Miroslav Hudec: „Stačily možná dva, tři týdny a začala se znepokojeně ozývat dětská azylová zařízení, Klokánky třeba, jak najednou prudce stoupl zájem rodičů o ně, jak se množí dotazy, zda by tam nebylo možno dítě načas umístit. Že prý rodič musí neodkladně nastoupit služební cestu, dítě nemá kam dát, a různé variace na dané téma. Po několika obratných dotazech zaměstnance ale pravda vyplave na povrch: rodič už má nervy nadranc, ztratil s dítětem veškerou trpělivost a rve si vlasy, že ho vůbec kdy napadlo na pořízení potomstva jen pomyslet. Statistiku k ruce nemám, ale na základě dlouholeté praxe si tipnu, že tohle se týká hlavně těch rodičů, kteří i za normálnějších časů příliš snadno ztráceli s dětmi trpělivost a cokoli v dětském chování byl pro ně neřešitelný problém a důvod k rozčilení a rezignaci. Jako by jim chyběla jakákoliv radost z těch dětí, z nažívání s nimi, ze vzájemné hravé komunikace, jako by výchova byla pro ně něčím za trest. Ono to z těch rodičů přímo křičelo, že si toho daru, kterého se jim příchodem dítěte do rodiny dostalo, prostě nedovedou užít.“

    Anketní otázka tohoto – posledního předprázdninového – čísla Archy zněla: Máte svůj recept na to, jak „nevyhořet“? Prosbě o anketní odpověď tentokrát vyhověli ředitelka české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic Sylva Horáková a spolu s ní zeměměřič, hudebník, básník a spisovatel Petr Hugo Šlik a zakladatelka projektu Hero Clan Veronika Kovářová.

    Elektronická „listovací“ verze nové Archy je vám k dispozici – tak si ji v klidu prohlédněte, prolistujte a pročtěte, chcete-li.


    #koronavirus

    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…


    Elektronická verze Archy je na internetovém serveru ADAM.cz uveřejňována pravidelně. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy v elektronické podobě lze prostřednictvím formuláře na adrese http://shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa


    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.


     

    Autor