Článek k tématu koronaviru | Trojrozměrný model coronaviru SARS-CoV-2 (autor: CDC/ Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM; volné dílo - https://commons.wikimedia.org)Koronavirové téma se – doufejme, že jen na čas, který se snad už krátí – stalo doslova všudypřítomným. Důkazem budiž, že neminulo ani třetí letošní číslo časopisu Archa.

    A tak kromě sportovních aktivit v dětských organizacích, k nimž směřoval původní námět Krokobraní, cyklobraní, pádlobraní…, se z výsluní obálkového titulku ptá i věta tázací Co dělají spolky v době koronaviru? A zatímco na zadní straně obálky účastníci výprav přelézají padlý strom a brodí se potokem kamsi za svými nesnadnými cíli, na té přední „jede“ za plného soustředění dobrovolníka v roušce jeho šicí stroj…

    …A aby toho všeho nebylo málo, je toho přesně o čtyři stránky víc, než jich Archa obvykle mívá. Takže 28.

    „Byli jste v karanténě bez možnosti pohybu? Jak jste se cítili? Je to jasné, nic moc. Dnešní sportovní oddíly jdou mnohdy pouze po výkonu. Mladí fotbalisté, hokejisté a další „isté“ mají pohybu někdy až příliš – a často jim to paradoxně způsobuje zdravotní problémy. Ale to není pohyb, o němž teď píši. Ne o výkonovém. Rád bych vzdal hold především pohybu v přírodě, tedy prazákladu, který máme v genech a který se utvářel po tisíce let. Nejpřirozenější pohyb je ten, který vašemu tělu i duši dává pocit svobody a rovnováhy,“ napsal ve svém úvodníku Jan Bejček – Tokhatamani z Ligy lesní moudrosti, občanským povoláním učitel tělocviku a zeměpisu.

    Hold pohybu v přírodě, a s partou dobých kamarádů zvlášť, vzdávají i jiné příspěvky řekněme sportovního bloku, do něhož můžete čtenářsky zakleknout na stránce 16. Hodně napoví už jejich nadpisy: Co všechno je sport?, Na vodě jako doma (oba články Asociace TOM); Na pohyb jsou naše děti zvyklé (Pionýr); Koloběžkový puťák (MOP, oddíl Poutníci) Klimatour (Spolek KUŠ); Spojuje nás lano (Liga lesní moudrosti); Náš Šumavský Everest (Royal Rangers); Podpořme pohybem (Národní pedagogický institut ČR)… A z téhož soudku je i anketní otázka: Jaké místo ve vašem životě zaujímá sport? Tentokrát na ni spolu s paraatletkou-sprinterkou Terezou Jakschovou odpověděl psycholog Marek Preiss.

    V korona-bloku (str. 3–14) se mj. dozvíte, že Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) spustila dialog o podmínkách pořádání letních táborů – a kam až nám to předtiskový deadline dovolil, i to, jak se daná záležitost zatím vyvíjí… Vlastně všechno, co v „trojce“ Archy pak v rámci onoho korona-bloku následuje, by se dalo shrnout pod titulek Co dělají spolky v době koronaviru. Dávají zde o sobě vědět třeba Junák – český skaut, Hodina H, Asociace TOM, Pionýr, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Liga lesní moudrosti, Kolpingovo dílo, YMCA či Klub Pathfinder.

    „To, co bylo ještě před pár týdny pro nás nepředstavitelné, se stalo realitou. Není to svět, který bychom vítali. Je to ale svět, ve kterém se musíme naučit žít. Jsme přesvědčeni, že právě zkušenost z činnosti mnoha našich organizací pomáhá k tomu, abychom dokázali i tento nepředvídaný stav světa kolem nás vyplnit nějak smysluplně. Abychom byli užiteční sobě i svému okolí. To, co tady píšu, mi přijde tak samozřejmé, že jsem se dlouho rozmýšlel, jestli má vůbec nějakou cenu to připomínat. Přečetl jsem si slova našeho premiéra o tom, že mu od prvních okamžiků, kdy se v naší zemi projevily symptomy krize s koronavirem, chybí pomoc ze strany neziskového sektoru. Aha, takže je potřeba nejen pomáhat, ale i o tom mluvit a psát – i za cenu toho, že se to bude jevit trapné,“ podotkl ve svém příspěvku předseda ČRDM Aleš Sedláček.

    Čtení už nechám na vás:


    #koronavirus

    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…


    Elektronická verze Archy je na internetovém serveru ADAM.cz uveřejňována pravidelně. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy v elektronické podobě lze prostřednictvím formuláře na adrese http://shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa


    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.


     

    Autor