Letošní ročník Archy začal neplánovaným rozšířením prvního čísla o čtyři strany. To proto, že příspěvků na téma Doma v klubovně přišlo tolik.

    Jak máte možnost přesvědčit se sami při prolistování či pročtení elektronické verze časopisu, připojené pod tímto textem, námět zjevně zaujal nejednu z neziskových organizací pracujících ve prospěch dětí a mládeže. Z jejich článků a doprovodných fotografií je znát niterný vztah majitelů, respektive uživatelů nejrůznějších nemovitostí k nim. To když se tam – mnohdy úsilím celých generací – podařilo vytvořit prostředí, kam se člověk rád navrací. Ať už doslova, nebo „jen“ ve vzpomínkách.

    „Klubovny malé, velké, naše, půjčené, pronajaté, v místě, kde jsme trpěni, vítáni, tiše tolerováni, hlasitě odmítáni, kam jsme (výjimečně) lákáni a kde o nás opravdu, ale opravdu hodně stojí,“ líčí rozmanitý klubovní „terén“ předseda Asociace turistických oddílů mládeže Tomáš Novotný ve svém úvodníku nazvaném Ta naše klubovna česká… A vzápětí pokračuje: „Takové jsou! Ve sklepích a přízemních prostorách bývají klubovny často. Na půdách a v podkroví občas. Klubovničky se krčí na dvorcích, občas na lodi či věži. To je popsáno v literatuře a víme to od klasiků.“

    Osmadvacetistránková Archa vás zve na návštěvu. Třeba na táborovou základnu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v Ústřední hasičské škole Jánské Koupele, na základnu Ligy lesní moudrosti na Faře v Michalových horách, ligovou šumavskou základnu Fram, do Domečku v Srbech či do klubovny pražského woodcrafterského kmene Walden. Také na táborovou základnu Kadov strakonického vodácko-turistického oddílu Podskaláček, do tomíckých chalup – Kusalína ve Vsetínských vrších, Opárenského mlýna v Českém středohoří, Herberku Františka Dobrotivého ve Sloupu aj. –, dále do prostor užívaných Pionýrskou skupinou (PS) Tuláci, do Spolkového domu v Hamrech nad Sázavou, užívaného PS Údolí slunce, do klubovny PS Za vodou v Josefově, do oddílové klubovny Trilobitu PS Jince a do Medvědína, vlastněného ve Sloupu v Čechách pražskou PS Veselí medvědi.

    A zdaleka nejen tam.

    Podívat se můžete i do (světa her a poznání) Vrtule, provozované valašskomeziříčským turistickým oddílem mládeže Zlaté šípy, nechat se inspirovat klubovními vychytávkami oddílu Poutníci, náležícího k Mladým ochráncům přírody, prohlédnout si pár skautských základen a začíst se do příběhů Kristýny a Švýcárny, malé a velké chaty Hnutí Brontosaurus. Nebo se můžete seznámit s historií Rohozné, bývalé hájenky Na Kuši, která učarovala spolku KUŠ z Vysočiny. Za pozornost jistě stojí i klubovny DDM Kamarád Třemošná a vodáckého Spolku Posejdon z Dolní Lutyně na Bohumínsku.

    „Dnešní děti jsou vlastně úplně stejné jako před třiceti lety. Stejně jako my chtějí patřit do paty kamarádů, stejně jako my touží po dobrodružství a uznání. A stejně tak chtějí mít svoje útočiště. Místo, kam se dá uniknout z obyčejného světa. Je pravda, že tohle všechno najdou na zmíněných (sociálních) sítích. Na nás ale je dát jim alternativu. A tou je oddíl a jeho klubovna. Ani sebelépe zařízená klubovna s partou kamarádů nemůže nahradit domov. Může ale být skvělým místem pro všechny generace. Proto si naše klubovny hýčkejme,“ píše v úvaze pod titulkem V klubovně skoro jako doma člen představenstva ČRDM Jan Burda z Rady dětí a mládeže kraje Vysočina.

    První letošní číslo Archy vám kromě výše zmíněné rozsáhlé části věnované ústřednímu námětu nabízí i pár příspěvků řekněme netematických. Vypíchnu z nich jeden, a sice rozhovor Michaly K. Rocmanové s Jiřím Zajícem – Edym, nazvaný Stavitel mostů. Někdejší ředitel Kanceláře ČRDM Jiří Zajíc, v prosinci 2019 vyznamenaný nejvyšším skautským vyznamenáním – Řádem Stříbrného vlka – v něm vzpomíná:
    „Fakt je, že jsem vždycky trpěl tím, když někde byly neshody, konflikty, nebo dokonce nepřátelství. Na začátku v roce 1989 bylo těch bolavých záležitostí hned několik: konflikt čtyř různých generací, spory o to, kdo po okupaci v srpnu 1968 selhal a kdo ne, co je ten „pravý skauting“ a také jak poctivě naplnit u nás ten první skautský princip, který v originále zní: Duty to God (Povinnost vůči Bohu).
    Těžko říct, že bych „vystavěl“ nějaký „skautský most“. Snažil jsem se k stavbě některých přispět. Asi nejúspěšnější bylo překlenutí propasti mezi většinově sekulární a vůči tradičnímu církevnímu náboženství nepřátelskou českou společností a právě oním prvním principem skautingu. A to nalezením všobecně přijatelného závazku „sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce“. Hodně nám v tom na začátku pomohl i Václav Havel. A my jsme dnes hrdými „pravdoláskaři“.“


    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…


    Elektronická verze Archy je na internetovém serveru ADAM.cz uveřejňována pravidelně. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy v elektronické podobě lze prostřednictvím formuláře na adrese http://shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa


    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.


     

    Autor