Příjem zvířat do záchranných stanic bývá na počátku roku dost monotematický – probuzení ježci a netopýři, zvířata zraněná dopravou, po nárazu na prosklené plochy, případně vysílení tažní ptáci.

    Zlom nastává v momentě, kdy se objeví první příjmy čerstvě narozených zajíčků. K těm dochází většinou v únoru. První zaječí mládě bylo letos přijaté ale už v lednu!

    Zpráva s prosbou o pomoc přišla 30. ledna 2020 v nočních hodinách na telefonní číslo dispečinku záchranných stanic. Hned ráno byla pisatelka kontaktována a paní sdělila, že jí předešlý den přinesla kočka domů malého zajíčka. Nevypadal zraněný, paní ho tedy umístila do klidu a čekala, zda přežije noc. Ráno byl zajíček živý, ale paní nevěděla, co dál. Mléko do kávy prý stříkačkou pít nechtěl. To bylo pravděpodobně jeho štěstí, neboť umělé odchovy mláďat většinou nedopadají dobře.

    Zajíčka si proto převzala záchranná stanice v Němčicích. Ta spolupracuje s chovatelem zajíců, který mláďata přikládá k zaječím matkám. Ty je bez problému odchovají a lze je následně vypustit do přírody.

    Jen za poslední čtyři roky bylo do záchranných stanic přijato kolem 700 mláďat zajíčků, které zranilo jiné zvíře. Ze statistik je patrné, že téměř vždy byly tím predátorem kočky. Ty páchají ročně také obrovské škody na mláďatech ptáků.

    Kromě mláďat zraněných volají lidé také kvůli zajíčkům nalezeným ve městech či na neobvyklých místech. Zajíci jsou velmi přizpůsobiví, dokáží fungovat v rozličném prostředí a to městské obsazují čím dál více. Doporučujeme tedy si nezraněných zajíčků nevšímat a hlavně si ohlídat své domácí miláčky. Rozhodně nedoporučujeme brát zvířata domů a snažit se o domácí odchov. Kromě týrání zvířete, kdy je při odchovu využívána zcela nevhodná strava, a zvířata tak trpí, dochází k porušování dalších zákonů. Volně žijící zvířata v nouzi patří vždy do rukou odborníků!

    Péče o zvířata prostřednictvím záchranných stanic je časově i finančně náročná. V loňském roce Národní síť záchranných stanic podpořil stát prostřednictvím Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Tyto prostředky nepokryly ani polovinu nákladů stanic na péči o své pacienty. Pro kvalitní záchranu zvířat je bezpodmínečně nutná stabilní podpora široké veřejnosti.

    Zvíře v nouzi - logo Pokud vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto veřejné sbírky Zvíře v nouzi číslo: 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 28,50 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.

    Autoři