Hodina Země, největší celosvětový happening na ochranu klimatu, se koná v sobotu 30. března 2019. Ve 20.30 hodin mnohé obce na hodinu vypnou svá veřejná osvětlení a nasvětlení významných památek.

    Lidé zhasnou světla ve svých bytech, firmy a podniky uspořádají veřejné vzdělávací či kulturní akce. Účastníci tak dají i letos najevo svou podporu ochraně životního prostředí a připomenou ostatním i sobě, že bychom měli konat. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.

    „Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, kanceláří i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětluje důvody pořádání Hodiny Země Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. Děkuje předem všem, kdo budou šířit informace o této kampani, třeba sdílením události Hodina Země 2019 na sociálních sítích (www.facebook.com/events/321053651879793).

    Obce, organizace, instituce i jednotlivci, kteří chtějí dát najevo, že jim záleží na ochraně životního prostředí, se mohou přihlásit a zapsat do seznamu na webových stránkách Hodina Země (www.hodinazeme.cz). Zapojuje se celá republika – od nejvýchodnější obce ČR Bukovce, až po lidi z Aše.

    Loňský rok patří mezi pět nejteplejších let v řadě od počátku soustavného měření teplot. Rychlost růstu teplot se navíc v posledních letech zvyšuje. „Potřeba řešit příčiny i důsledky klimatických změn je již více než naléhavá. Jednotlivec sám mnoho ale neudělá. Poselstvím Hodiny Země je, že pro ochranu klimatu je nutné společné úsilí všech,“ říká Petr Ledvina, koordinátor kampaně z Ekologického institutu Veronica.

    Výzva k ochraně klimatu zní ještě naléhavěji poté, co Mezinárodní panel pro klimatickou změnu vydal svoji mimořádnou zprávu v říjnu 2018. Zde konstatuje, že svět může dopady klimatické změny sice ještě zvládnout – ovšem pouze za předpokladu, že emise skleníkových plynů začnou rapidně klesat. Přibližně na polovinu do roku 2030 a na nulu v roce 2050.

    Významným dopadem klimatických změn je nedostatek vody. Sucho se stává problémem i u nás. Cílem kampaně je tak mimo jiné upozornit na to, jak naše každodenní spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí. Klimatickým závazkem, který mohou obce, instituce i jednotlivci přijmout, jsou tedy i cílené úspory vody. Nejen té, která teče v našich kohoutcích, ale zejména vody spotřebované na pěstování a výrobu potravin. Mezi další závazky patří třeba udržitelná mobilita, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů.

    Hodina Země je nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Začala roce 2007 symbolickým zhasnutím opery v Sydney a dnes se připojují miliony lidí na celém světě, aby poukázali na klimatické změny. Do akce je zapojeno 188 zemí, ve kterých se zhasíná přes 18 000 dominant a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí. V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců.

    Petr Ledvina, koordinátor kampaně,
    Yvonna Gaillyová, expertka na klimatickou změnu
    Ekologický institut Veronica

    www.hodinazeme.cz

    www.earthhour.org

    www.facebook.com/events/321053651879793

    Autor