V sobotu 26. ledna 2019 čeká skauty již padesátý ročník tradičního Zimního přechodu Brd.

    A jak vlastně tato akce vznikla?
    V zimě 1969 uspořádali tuto akci poprvé skauti jako nenásilný protest proti okupaci v roce 1968. Od té doby se Zimní přechod Brd koná pravidelně každý rok, za doby komunismu pod hlavičkou TOM (turistických oddílů mládeže), které byly součástí tělovýchovných jednot.

    Zimní přechod Brd Vyvrcholením celé akce je slavnostní nástup ve jednu hodinu odpoledne na Kytínské louce se vztyčením vlajky Zimního přechodu Brd.

    Tradiční jsou trasy z Mníšku pod Brdy, z Řevnic, nebo z Dobříše. Ranní vlak z Prahy na Mníše bývá kvůli této akci posílen.

    Co skauty na Kytínské louce čeká?
    Středisko Athabaska bude mít tradičně připravený teplý čaj pro účastníky zdarma. Pochodníci si budou moci také koupit drobné občerstvení, např. párek v rohlíku, palačinky, kávu atd.
    V jednom ze stanů bude možnost zakoupení různých skautských sběratelských předmětů, např. výroční turistická známka, výroční turistická nálepka, výroční nášivka, odznáčky aj. Bude k dispozici také výroční razítko.

    Víte, co jsou Brděnky?
    To jsou kartičky, které si účastníci připravují dlouho před Přechodem Brd – každý jich má s sebou zásobu, a během trasy se snaží si je vyměnit s účastníky z jiných oddílů. V některých oddílech mají všichni kartičky stejné, jinde si každý vybírá a vytváří motiv sám. Některé jsou velmi originální, kreslené, skládané, fotografické… Takže každý má po akci takovou malou sbírku.
    Letos bude pro každého účastníka připravená speciální „pražská“ Brděnka a všichni se budou moci zúčastnit tradiční soutěže „O nejhezčí Brděnku“.

    Během čekání na nástup a po něm bude možné si na ohni opéci těstové „hady“ nebo se zúčastnit série cca 10 různých aktivit. Pak se všichni zase rozejdou a oddíly zamíří přes hřebeny na opačnou stranu, než odkud přišly. Jinak by to nebyl ten pravý Přechod Brd.

    Zdroj: https://praha.skauting.cz

    Autor