Každému, koho láká dosažení alespoň částečné soběstačnosti v zásobování potravinami, vodou a energiemi, koho zajímá problematika změny klimatu v nejširších souvislostech…

    Letní škola nabízí způsoby, jak snížit svou uhlíkovou stopu, být více soběstačný a přispět tak k ochraně klimatu (Veronica Hostětín) Každému, kdo chce poznat možnosti udržitelných řešení, bude patřit letošní Letní škola klimatu, udržitelnosti a soběstačnosti. Pořádá ji koncem srpna Ekologický institut Veronica v Hostětíně. Nejnovější poznatky z oboru přiblíží přední čeští odborníci a doplní je řadou konkrétních praktických příkladů a ukázek. Samozřejmou součástí budou i exkurze do míst, kde již udržitelná řešení fungují.

    Letní škola nabízí způsoby, jak snížit svou uhlíkovou stopu, být více soběstačný a přispět tak k ochraně klimatu (Veronica Hostětín) První dva dny budou patřit energetické soběstačnosti a tématu bydlení. Účastníci se zaměří na možnosti vytápění, ohřevu vody a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (solární a fotovoltaické instalace, vytápění biomasou) a na úspory energie při bydlení (pasivní dům). Vypočítají si také vlastní uhlíkovou stopu. Tato témata se prolnou s klimatickou změnou a budou se dotýkat možných opatření na ochranu klimatu a na výhledy do budoucnosti.

    Nezůstane jen u teorie, ale zaměříme se na to, co mohou udělat lidé sami doma. Jak fungovat v domácnosti bez chemie, jak nevytvářet odpady, jak šetřit energiemi a snížit tak účty.

    Letní škola nabízí způsoby, jak snížit svou uhlíkovou stopu, být více soběstačný a přispět tak k ochraně klimatu (Veronica Hostětín) Program třetího dne bude naplněn cestou za příklady dobré praxe. Cílem exkurze do Vsetínských vrchů bude hospodářství rodiny, která se soběstačnému způsobu života věnuje již devátým rokem. Návštěvníky naplní nejen ochutnávka sýrů, ale především diskuse o hospodaření s vodou, pěstování plodin, chovu zvířat, výrobě elektřiny ze slunce či o opravách domu s využitím přírodních materiálů.

    Další dny budou zaměřeny na potravinovou soběstačnost a permakulturu. Účastníci se seznámí s principy permakulturního hospodaření, praktickými zkušenostmi z pěstování i kompostování na vlastním pozemku, s využitím planých rostlin ve stravě, semenařením. Budeme hledat odpověď na otázku, zda-li veganství pomůže zachránit klima.

    Letní škola nabízí způsoby, jak snížit svou uhlíkovou stopu, být více soběstačný a přispět tak k ochraně klimatu (Veronica Hostětín) Sobota bude věnována vodě a vodní stopě. Zájemci se dozví o možnostech šetrného hospodaření s vodou v krajině, v obcích ale i u sebe doma, o využití dešťové vody, kořenových čistírnách odpadních vod.

    Poslední, sedmý den bude mít každý z účastníků letní školy možnost zamyslet se nad svou vlastní cestou k soběstačnosti a vypracovat si osobní strategii ke snížení uhlíkové stopy.

    „Letní školu pořádáme již dvaadvacátým rokem a bývá o ni velký zájem. Letos jsme se rozhodli pro téma uhlíkové stopy“, říká o akci organizátorka Karla Vincenecová. „V dnešní nejisté době se lidé stále více zajímají o různé formy soběstačnosti. Snižování uhlíkové stopy a soběstačnost jdou často ruku v ruce. Na naší Letní škole se dozví o možnostech, jak může každý z nás přispět k ochraně klimatu a zároveň ušetřit, i bez výrazného snížení svého komfortu.“

    „Letní škola reaguje na změnu klimatu, jejíž důsledky se v České republice stále více projevují. Budeme si muset zvykat na déle trvající sucha, větší letní vedra, rozsáhlejší a častější povodně či vichřice či na problémy s nedostatkem vody v nádržích i studních. Zvýšení soběstačnosti v produkci potravin, udržitelné využívání energie a vody , to jsou možné způsoby adaptace na změnu klimatu“, vysvětluje Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

    „Nemusíme se toho bát, hrozby je možné brát i jako příležitost ke změně vlastního chování a vzít je jako výzvu k tomu, abychom se naučili více spoléhat na sebe a nikoliv na stát. Abychom uměli využívat dešťovou vodu a zadržovat ji v krajině, abychom snížili spotřebu energie v domácnostech, abychom byli připravení na extrémní jevy počasí a jejich možné následky. Třeba i tím, že budeme schopní vyrábět energii přímo doma či v obci ze slunce nebo jiného obnovitelného zdroje. Lidí, kteří si toto uvědomují a rozhodli se chovat zodpovědně k životnímu prostředí, naštěstí hodně přibývá. Mohou ostatním sloužit jako dobré příklady“

    Díky tomu, že konání Letní školy je podpořeno grantem ze Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí, mohou organizátoři pozvat vynikající lektory a přitom ponechat nízký účastnický poplatek. Informace a přihlášku na akci, která se rychle plní, naleznou zájemci na www.hostetin.veronica.cz

    Kontakt: Karla Vincenecová, karla.vincenecova@veronica cz, tel. 572 630 670.

    Akce probíhá za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP

    Autor