Letošní rok má pro česko-německou spolupráci zvláštní význam. V lednu uplynulo 20 let od podepsání česko-německé deklarace. Na letošní jaro ovšem připadá ještě jedno česko-německé výročí.

    20 let česko-německých výměn mládeže Tandem

    V dubnu 1997 byly otevřeny kanceláře Koordinačních center česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a Řezně. Ohlédněme se při této příležitosti zpět. Ohlédněme se, jak to všechno začalo a jakou cestu Tandem za dvě desetiletí ušel.

    Dávný předek

    20 let Tandemu - 20 let česko-německých výměn mládeže (foto z oslav v Berlíně Marek Krajči) V roce 1963 Francie a Německo uzavřely Elysejskou smlouvu, která měla ukončit letité německo-francouzské nepřátelství. Jen o několik měsíců později obě země založily Německo-francouzskou agenturu pro mládež DFJW/OFAJ, která měla podporovat vzájemné vztahy a setkávání mladých lidí z obou zemí. Při narovnání vztahů obě země vsadily na mladou generaci. Agentura měla status mezinárodní organizace.

    90. léta

    20 let Tandemu - 20 let česko-německých výměn mládeže (foto z oslav v Berlíně Marek Krajči) V roce 1992 Československo a Německo uzavřely smlouvu o dobrém sousedství. Krátká smlouva sjednaná v době rozpadu Československa se však nijak nedotýkala sporných otázek minulosti. Postupně čím dál více zatěžované vzájemné vztahy tak byly předmětem řady problémů a využívány i nacionalisty.

    Česko-německá deklarace

    Tyto problematické vztahy napravila Česko-německá deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji uzavřená předsedy vlád obou zemí dne 21. ledna 1997. Výsledkem bylo kompromisní prohlášení, které přineslo onu kýženou tlustou čáru za minulostí. Ačkoliv se interpretace deklarace různí, slovy německého kanceléře Helmuta Kohla pomohla prolomit začarovaný kruh vzájemného účtování a obviňování.

    Nové instituce

    20 let Tandemu - 20 let česko-německých výměn mládeže (foto z oslav v Berlíně Marek Krajči) Díky deklaraci vznikly nové instituce – Česko-německé diskusní fórum a Česko-německý fond budoucnosti. Ten v minulosti odškodnil oběti nacismu a v současné době podporuje česko-německé vzdělávací a obecně prospěšné projekty. Na pozadí těchto událostí vznikla ale ještě jedna instituce, která se měla zaměřovat na setkávání mladých lidí z Česka a Německa – vznikl Tandem…

    Mládež se zapojuje

    20 let Tandemu - 20 let česko-německých výměn mládeže (foto z oslav v Berlíně Marek Krajči) V době, kdy se jednání o česko-německé deklaraci protahovala a vztahy obou zemí byly stále více vypjaté vzájemným nesouladem, začal Německý spolkový kruh mládeže (DBJR) připravovat společně s jednou ze střešních organizací pro děti a mládež v Česku Kruhem sdružení dětí a mládeže velké setkání pro 200 mladých lidí z Česka a Německa.

    Česko-německé setkání mládeže

    20 let Tandemu - 20 let česko-německých výměn mládeže (foto z oslav v Berlíně Marek Krajči) První setkání proběhlo v září 1996 ve východočeské Poličce a na jeden den ho navštívili i prezidenti obou zemí Václav Havel a Roman Herzog. Skutečnost, že se mladí lidé z obou zemí sešli a po čtyři dny společně diskutovali, pracovali a bavili se, byla vnímána tehdejší veřejností i politickou scénou jako senzace.

    Vzniká Tandem

    Právě na prvním česko-německém setkání mládeže v Poličce bylo dne 3. září 1996 ministrem Ivanem Pilipem a ministryní Claudií Nolte podepsáno společné prohlášení o založení Tandemu. O necelý rok později – v dubnu 1997 – zahajují svoji činnost dvě Koordinační centra česko-německých výměn mládeže v Plzni a v Řezně. Jejich cílem je sbližování a rozvoj všestranných styků a přátelských vztahů mezi mladými lidmi z Česka a Německa.

    Současnost

    Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a Řezně od svého založení podporují sbližování a rozvoj všestranných styků a přátelských vztahů mezi mladými lidmi z Česka a Německa. Poskytují poradenské služby a podporují státní a nestátní instituce a organizace obou zemí při uskutečňování a zintenzivňování česko-německých výměn mládeže a mezinárodní spolupráce v oblasti práce s mládeží. Během 20 let existence ale výrazně rozšířila svoji činnost.

    V současné době se věnují podpoře setkávání mládeže, žáků i předškolních dětí, dalšímu vzdělávání odborných i dobrovolných pracovníků s mládeží a navazování nových česko-německých partnerství. Koordinační centra se dlouhodobě zabývají přístupy spojenými s interkulturní tematikou, respektive vědomou prací s diverzitou, kterou postupně aplikují ve svých aktivitách v oblasti česko-německé práce s mládeží. V posledních letech se rovněž intenzivně věnují průřezovým tématům, kterými dlouhodobě ovlivňují mínění mladé veřejnosti v Česku a Německu. Aktuální otázkou je spolupráce na památných místech a občanské vzdělávání.

    20 let Tandemu - 20 let česko-německých výměn mládeže (foto z oslav v Berlíně Marek Krajči) Přejme Tandemu do budoucna mnoho úspěšných let – přejme si společně mnoho úspěšných česko-německých výměn mládeže!

    fotografie z oslav 20 let Tandemu v Berlíně v dubnu 2017 – Marek Krajči

    Autor