Nejen čistější ovzduší, ale snad i lepší náladu, kondici a vztahy mezi kolegy. To vše by mělo přinést zapojení pracovníků Kolpingova díla do již tradiční akce Do práce na kole.

    Jedná se o celorepublikovou aktivitu spolku Auto*mat. V tomto, sedmém ročníku, je novinkou možnost zapojit se i tehdy, když člověk využívá k dopravě do práce chůzi, běh, koloběžku nebo jiný šetrný způsob dopravy. Motto letošního ročníku zní „Do práce na kole jezdí i profíci“. Akce začíná již 1. května a potrvá celý tento měsíc.

    Pracovníci Kolpingova díla usednou v květnu do sedel Každý z pracovníků Kolpingova díla má trochu jiný důvod zapojit se do této aktivity. V každém případě, se však všichni svým přihlášením zapojí do oficiálních i interních soutěžních kategorií. Oficiálně se závodí v pravidelnosti a výkonnosti. „Neoficiální kategorie jsme zvolili spíše nevýkonnostně. Proběhne tak soutěž o největšího bahňáka, kde mají zřetelnou výhodu přespolní. Těšíme se na příspěvky do kategorie o nejzajímavější zážitek,“ uvedl koordinátor soutěže v Kolpingově díle Mgr. Josef Soukal. „Někteří kolegové se ptají, zda má cenu se do soutěže hlásit, když mohou přeci jezdit jen tak, bez soutěže. V tom mají jistě pravdu, ale z loňské premiéry vím, že zapojení do soutěže opravdu motivuje k omezení vyžívání automobilu. A navíc jsme vloni díky zapojení vyhráli krásné ceny od města Žďár nad Sázavou“, upřesňuje Barbora Augustýnová, vedoucí Kontaktní a poradenského centra a pravidelná účastnice akce.

    Soutěž má poměrně precizně stanovená pravidla. Každý den se do webového rozhraní vkládá ujetá trasa. Je možnost používat i aplikaci pro pohyb ve městě. „Věříme, že zapojení organizace bude nejen drobným ekologickým příspěvkem, ale i motivací k většímu pohybu zapojených pracovníků. V neposlední řadě to bude určitě pro všechny i zpestření již tak zajímavé práce.“, dodává Soukal. Základní registrace je do konce května. Do závodu se může přihlásit jednotlivec nebo 2-5 členný tým. Za startovné obdrží účastník stylové tričko s obrázkem akce. Pro účastníky jsou navíc nachystány ve Žďáře nad Sázavou a okolí zajímavé akce a slevy. Veškeré informace jsou na webových stránkách https://www.dopracenakole.cz/.

    Aktivity Kolpingova díla České republiky,
    Kolpingovo dílo ČR - logo které sídlí ve Žďáře nad Sázavou, již mají ve městě a v kraji Vysočina zažitou tradici. Kolpingovo dílo je zřizovatelem dvou úspěšných středních škol (Biskupské gymnázium, Střední škola gastronomická A. Kolpinga), již 25 let pracuje v kraji Vysočina v oblasti drogové prevence a to na primární, sekundární i terciální úrovní: Centrum primární prevence, Kontaktní a poradenské centrum v oblasti drogové problematiky, Terapeutická komunita Sejřek. Od roku 2015 provozuje i Adiktologickou ambulanci.
    Dále je Kolpingovo dílo zřizovatelem Rodinného centra Srdíčko, které nabízí své služby rodičům a dětem ve Žďáře nad Sázavou a jeho služby se vzhledem k velké poptávce stále rozšiřují. Naposledy o Family Point a Senior Point ke konci roku 2015. Mezi další specifické aktivity patří realizace sociálního výcviku FLASH a rodinné terapie psychosomatických poruch, jež jsou financovány z evropských strukturálních fondů. Pro aktivity s dětmi Kolpingovo dílo také provozuje u Blanska rekreační zařízení Vyhlídka, které slouží Kolpingovým rodinám k pořádání soustředění a táborů, a ve školních měsících je využíváno množstvím základních škol jako prostor pro školy v přírodě. Pro osoby znevýhodněné na trhu práce jsme založili sociální podnik Kovoles o.p.s., který pracuje s osobami dlouhodobě nezaměstnanými a s osobami, které mají zkušenosti se závislostí.

    Kolpingovo dílo také sdružuje Kolpingovy rodiny, což jsou pobočné spolky působící v rámci farností po celé České republice. Kolpingova rodina ve Žďáře nad Sázavou má 54 členů, kteří se podílejí na aktivitách určených především dětem a mládeže (zájmové kroužky, divadelní činnosti, volnočasové aktivity, letní tábor. Kolpingovo dílo se významně podílí na Pašijové hře „Co se stalo s Ježíšem“ a na vánočním Živém betlémě na žďárském náměstí.

    www.kolping.cz

    #dopracenakole

    Autor