Počátkem října 2016 jsme vycestovaly do New Yorku jako první mládežnické delegátky České republiky do Organizace spojených národů (OSN) s cílem reprezentovat naši zemi.

    A teké zastupovat zájmy a práva české mládeže na mezinárodní úrovni. Pro nás se jednalo o jedinečnou možnost okusit diplomacii a zákulisí OSN zblízka, rozšířit si naše obzory o politice mládeže a lidskoprávní agendě a zažít podzimní atmosféru jednoho z nejživějších měst světa.

    V průběhu celého měsíce jsme spolupracovaly se Stálou misí České republiky při OSN a v rámci agendy lidských práv a práv dětí a mládeže, které jsou součástí našeho mandátu, jsme se účastnily jednání Třetího výboru Valného shromáždění OSN, jenž se zabývá sociálními, humanitárními a kulturními záležitostmi. Valné shromáždění je největším orgánem OSN zastřešující zájmy všech 193 členských států a funguje podobně jako parlament – diskutují a schvalují se zde rezoluce mající mezinárodní dosah. Jelikož je záběr témat orgánu velmi široký, měly jsme jedinečnou možnost prohloubit si naši znalost o sociálním rozvoji, humanitárních tématech a současné situaci lidských práv v různých koutech světa, jak od zvláštních zpravodajů a zastupitelů výborů a orgánů OSN, tak i představitelů členských států samotných.

    Hned na úvod našeho působení v New Yorku jsme čelily naší první výzvě – během pouhého dne jsme měly za úkol napsat náš vlastnoruční proslov jménem České republiky a české mládeže a rovněž pro něj získat schválení od zástupce paní Velvyslankyně české Stálé Mise při OSN. Několikrát jsme od diplomatů a pracovníků OSN slyšely, že umět rychle reagovat na nečekané situace je zde na dennodenním pořádku a naše zkušenost je toho pravým příkladem. V této nelehké výzvě jsme naštěstí obstály a následující den jsme v křesle České republiky promluvily k Třetímu výboru Valného shromáždění OSN během obecné rozpravy k sociálním otázkám.* Díky živému přenosu na internetových stránkách OSN si mohl kromě přítomných delegátů i celý svět vyslechnout naše vyjádření o potřebě kvalitního vzdělávání s důrazem na kritické myšlení a posílení participace mládeže. Rovněž jsme vyjádřily znepokojení nad neplacenými stážemi a vyzvaly ke zvýšené toleranci mezi různými skupinami lidí. Pocity z našeho pětiminutového proslovu jsou jen těžko popsatelné, čest a respekt z možnosti hovořit za Českou republiku a českou mládež střídali adrenalin i nervozita z nezakoktání se. Vzbudily jsme však pozornost mnoha lidí v sále, což nebývá u proslovů vždy zvykem, a byla to pro nás tedy malá výhra během prvních dní v OSN.

    Během pracovních dní se mezi formálním jednáním výborů konala také neformální vyjednávání členských států k jednotlivým rezolucím, kde se státy snažily shodnout na společném znění rezolucí. Dále se konaly různé „side events“ a my se měly možnost vyjádřit před důležitými činiteli OSN a jiných předních organizací k nejtíživějším výzvám současnosti. Kromě nově nabytých znalostí nás tato zkušenost povzbudila a ukázala nám, že názory mladých lidí jsou zde nejen vítány, ale i podporovány.

    I když se čtyři týdny zdály jako dlouhá doba na objevování různých zákoutí New Yorku, brzy jsme zjistily, že práce delegátů v OSN je časově velmi náročná, a možnost poznávat “město, které nikdy nespí” jsme měly nakonec pouze o víkendech. Po jednání Valného shromáždění byly často na programu recepce k příležitostem oslav národních svátků nebo kandidatur členských zemí do různých struktur OSN, účastnily jsme se také událostí organizovaných OSN pro mládežnické delegáty. Naše večery jsme tedy trávily velmi pestře – posloucháním jazzové hudby v salonku pro delegáty, debatováním s vysoce postavenými diplomatickými představiteli o nízké participaci mládeže, avšak nejvíce vzrušujícím zážitkem pro nás bylo nečekané setkání s Leonardem DiCapriem, který na půdě OSN zrovna uváděl svůj nový dokumentární film o dopadech změn klimatu.

    Kromě výše zmíněných zážitků jsme si odvezly odhodlání šířit pozitivní aktivismus a zdůrazňovat důležitost principů a cílů OSN, a to nejen v oblasti lidských práv, ale také v otázkách míru, bezpečnosti a udržitelném rozvoji. Nyní máme za cíl předávat naše nabyté zkušenosti mladým lidem a přiblížit politiku práv dětí a mládeže a práci OSN také širší veřejnosti.

    Pokud vás Program mladých delegátů do OSN a naše práce oslovila, neváhejte nás sledovat či kontaktovat na naší Facebookové stránce @Czech UN Youth Delegates/Mladí delegáti do OSN, Twitteru @CzechUNYouth nebo Instagramu @Czechunyouth.

    Autoři