Pracovníci Zdravotnické záchranné služby (ZZS) v České republice a pacienti vybavení tzv. chytrými telefony mají už čtyři měsíce k dispozici náramného pomocníka.

    Vlastně pomocnici. Jmenuje se Záchranka a jde o mobilní aplikaci, jež umí přesně lokalizovat volajícího člověka. Použije-li pacient pro kontaktování záchranné služby program Záchranka, odesílá současně s voláním na linku 155 také svoji aktuální zeměpisnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro rychlejší orientaci dispečera i zasahujícího týmu záchranářů. Zejména při úrazech v přírodě – i když pochopitelně nejen tam – je program Záchranka neocenitelný.

    Důležité upozornění: Uvedení aplikace Záchranka neznamená žádnou změnu v dostupnosti linky 155. Tuto linku je samozřejmě možné i nadále volat z jakéhokoliv telefonu.

    Vyplývá to z informací obsažených v tiskových zprávách a dalších materiálech publikovaných na internetových stránkách ZZS a projektovém webu zmíněného programu. Mobilní aplikaci Záchranka má nyní do svého chytrého mobilu staženo a do systému je zaregistrováno již více než sto tisíc uživatelů.

    V řadě případů již přitom zmíněný program usnadnil záchranářům hledání pacienta. „Systém nám například výrazně usnadnil dohledání cyklisty, který byl po pádu na nezpevněné lesní komunikaci zmatený a obtížně popisoval svoji polohu,“ posloužil příkladem vedoucí operačního střediska ZZS Libereckého kraje Petr Matějíčka. Pro člověka v krizové situaci je často obtížné vybavit si odpovídající telefonní číslo. Stisknutí nouzového tlačítka v aplikaci je tím nejjednodušším krokem.

    Mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby Záchranka už funguje ve všech krajích ČR„Správná lokalizace události je pro úspěšný zásah záchranné služby klíčová. V posledních letech prodělala operační střediska záchranky generační obměnu používaných technologií včetně implementace digitálního mapového prostředí, ale lokalizace událostí ve volném terénu stále zůstává závislá převážně na schopnosti volajícího popsat, kde se nachází,“ konstatuje Ondřej Franěk ze Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. „Aplikace Záchranka, která je schopná místo události přesně lokalizovat a tuto informaci spolu s tísňovým voláním předat na příslušné operační středisko, představuje vzácně smysluplné využití moderních technologií ve prospěch postižených a bez nadsázky může velmi zásadně přispět k záchraně lidského života,“ dodal Ondřej Franěk.

    Novinkou je úprava programu, která umožňuje jeho plnohodnotné využití také uživatelům se zrakovým handicapem. Integrováním podpory odečítacích funkcí a přidáním zvukových instrukcí je tak nyní systém dostupný i jim. „Přístupnější aplikace se vážně jen tak nevidí. Troufám si dokonce tvrdit, že tato aplikace obsahuje jednoznačný příklad toho, jak by měla přístupnost vypadat,“ popisuje nevidomý uživatel Karel Giebisch své zkušenosti s aplikací Záchranka.

    Mobilní aplikace Záchranka přesně lokalizuje pacienta - například zraněného člověka v přírodě... (ilustrační foto z webu aplikace Záchranka)Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android. Web pro stáhnutí aplikace Záchranka naleznete na www.zachrankaapp.cz/cs
    Zmíněný projekt po odborné stránce zaštiťují Česká resuscitační rada, Horská služba ČR a ZZS Jihomoravského kraje.

    Výřez internetové stránky věnované soutěži týkající se mobiliní aplikace Záchranka (Printscreen)A jedna hravá informace závěrem: kampaň na podporu rozšíření programu Záchranka je spojena i s fotosoutěží. Kdo se na zajímavém místě vyfotí s nápisem „#Záchranka“, může vyhrát pozoruhodné ceny, mezi nimiž se skví vyhlídkový let záchranářským vrtulníkem.
    Fotografii stačí zaslat na adresu soutez@medicalit.eu nebo ji nahrát prostřednictvím formuláře umístěného v sekci SOUTĚŽ na výše uvedeném webu www.zachrankaapp.cz/cs, a to až do poloviny srpna. Podmínky soutěže a další podrobnosti o ní naleznete tamtéž.

    Autor