Způsobů, jak bezpečně odstranit klíště, je několik. Na tomto videu je použita karta…

  Klíště.cz: Podívejte se, jak rychle odstranit klíště kartou, kterou je možno koupit v lékárně

  Bezpečný způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány.

  Návod: Pomocí lupy v rohu karty se můžeme ujistit, zda se jedná opravdu o klíště. Karta má dvě velikosti zářezů – vybereme zářez podle velikosti klíštěte. Kartu přiložíme těsně k pokožce, táhneme směrem ke klíštěti, nabereme ho do zářezu a pokračujeme v tahu dále. Klíště se vytrhne buď i s kusadly nebo bez nich- pokud zůstanou v kůži, není třeba je odstraňovat – vydrolí se nebo vyhnisají. Ranku pečlivě vydezinfikujeme.
  Použití karty představuje nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte. Zcela vylučuje riziko zmáčknutí klíštěte (např. prsty nebo i pinzetou) s následkem vytlačení vnitřností do rány a nebezpečím přenosu infekce.
  (www.kliste.cz)

  Seznam lékáren, kde je možno kartu koupit:
  https://www.kliste.cz/Seznam_prodejnich_lekaren.pdf

  Videa: www.kliste.cz

  Upozornění:
  Před odstraňováním klíštěte ranku ani klíště ničím nepotírejte.
  Teprve po vytažení klíštěte je potřeba místo vpichu desinfikovat, nejlépe lihovým roztokem jódu (jodisol, tzv. „jodové pero“) apod.

  Proč nenatřít klíště vazelínou, olejem, tukem nebo něčím podobným? Dříve se tato metoda doporučovala, aby se klíště udusilo. Problém tkví v tom, že klíšťata jsou často infikována různými nemocemi, jako encefalitida, borelioza a další, a když se přidusí, začnou pouštět do ranky více slin a mohou vyvrhnout i obsah útrob – tím se zvýší možnost nákazy.

  #klíště #protiklisteti #parazit #radyanavody