K námětu prvního letošního sešitu zpravodaje Archa, vydávaného Českou radou dětí a mládeže, mě přivedla vlastně náhoda.

    Loni na podzim jsem byl požádán lidmi z portálu Borovice.cz o napsání článku do jejich magazínu. Článek se měl týkat motivování mladé generace k aktivnímu trávení volného času. Při zpracovávání textu jsem si uvědomil, že jde o nosné téma, které by se mohlo zúročit i řadou zajímavých postřehů ze spolkového prostředí, které se Archa pokouší dlouhodobě mapovat.

    Zmíněný článek (Receptury proti nudě) vyšel v Tipech Borovice.cz v listopadu 2015 ve zkráceném znění. Archa ho nyní publikuje celý. A spolu s ním – díky tvořivému zájmu spolupracujících autorů a autorek z některých dětských a mládežnických organizací – i množství jiných obdobně laděných příspěvků (téma: Motivujeme. I vlastním příkladem).

    Hned v tom úvodním se vás projektový manažer Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu Lukáš Kotlár snaží přesvědčit, že díky správné motivaci lze dosáhnout i těžko představitelných věcí. Píše: „Vyrůstal jsem v dětském domově v Uherském Ostrohu a byl jsem vždycky tak trochu jiný. Snil jsem o nezávislém životě a bylo mi jasné, že pro to musím něco udělat. Ve svých dvanácti letech jsem se dostal na prestižní gymnázium Open Gate, začal jsem žít na druhé straně republiky a od základů se změnil celý můj život. Záhy jsem vstoupil do programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE), kde jsem se přes bronzovou a stříbrnou úroveň dostal až ke zlaté, kterou jsem zakončoval expedicí v Rumunsku. Díky DofE jsem se mohl například setkat se členy britské královské rodiny jak tady v Praze, tak v Anglii, našel jsem skvělé přátele a zažil úžasná dobrodružství. Stačilo jen chtít a vytrvat.“

    Chtějí a vytrvávají ve svém úsilí i jiní. Třeba dobrovolníci ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS), kteří se dětem a mládeži systematicky věnují již přes 40 let (Hra Plamen – motivace pro budoucnost, Na „hasičáku“). Nebo lidé ze Sdružení Roztoč, organizující tradičně-netradiční lidovou slavnost – veselý, barevný, bouřlivý, hravý, mystický a bombastický průvod maškar (Masopust v Roztokách a Úněticích). Nebo pionýři motivující své okolí osobním příkladem (Nejsem doktor, ale můžu přispět k záchraně života) či projektem „Opravdu dobrý tábor“ (Pojďme mluvit o táborech). Nebo tomíci (Dobročinná topinka), lidé z České debatní společnosti (A pak jsem narazila na debatování) či z Rady dětí a mládeže kraje Vysočina (RVVZ Vysočina 2016 se chystá začátkem března)…

    Rubrika „Představujeme“ tentokrát čtenářům přiblíží fenomén Skautského institutu, sídlícího ve starobylém centru Prahy, přímo na Staroměstském náměstí. „Prostor Skautského institutu je rozhodně otevřený pro všechny zájemce, kteří se o dané téma zajímají. V tom, co děláme, se snažíme nedělit svět na skauty a ne-skauty. Ono by to ostatně šlo dost těžko. Kdo je skaut? Je to ten, kdo je registrovaným členem Junáka? Nebo je to ten, kdo jím někdy byl? Jsou to lidé, kteří s námi sdílejí stejné hodnoty? Myslím, že někde tam na té hranici stojí Skautský institut a snaží se hodnoty našeho hnutí představovat veřejnosti a zvát lidi k přemýšlení o nich. Takže na naši akci může samozřejmě přijít kdokoliv, koho zajímá a baví – a my za to jsme rádi,“ říká v rozhovoru pro časopis Archa ředitel Skautského institutu Miloš Říha – Šípek.

    V nové Arše se mj. také dozvíte, proč zástupci ČRDM podpořili premiéra Bohuslava Sobotku, proč navštívili ministryni školství Kateřinu Valachovou, jaké „výstupy“ vzešly ze závěrečné konference mladých lidí probírajících témata „Extremismus a xenofobie“, „Objektivita a nestrannost médií“ či „Postavení žen ve společnosti“, jaké dojmy si odnesla z loňské česko-izraelské výměny mládeže jedna z jejích účastnic…
    Ke čtení a prohlížení je toho v prvním letošním sešitu Archy zkrátka víc – jak se můžete sami přesvědčit, když zabrousíte do její elektronické verze umístěné kousek níž.

    Archa číslo 6/2015 se zaměřila na zahraničí Archa číslo 5/2015 se inspirovala příslovím Archa číslo 4/2015 zrcadlí letní prázdniny Archa číslo 3/2015 zachytila jarní dění v dětských spolcích Vyšla Archa číslo 2/2015. Dětský spolek = naše hobby. Alespoň Archa č. 2/2015 to tak vidí Vyšla Archa číslo 1/2015. Svým obsahem je značně „nízkoprahová“

    #zpravodaj_Archa

    ARCHA Archa je název nekomerčního bezplatného zpravodaje o výchově a využití volného času dětí a mládeže, který od roku 1999 vydává Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Archa vychází v tištěné podobě a v elektronické verzi, uveřejňované na internetovém serveru ADAM.cz. Svým obsahem Archa plní především roli „výkladní skříně“ ČRDM, jejích členských sdružení a jejich rozmanitých aktivit. Jedinečnost Archy tkví v tom, že dlouhodobě a soustavně nejen mapuje události důležité pro mikrosvět spolkové práce s dětmi a mládeží, ale přichází i s vlastními tématy, k nimž hledá – a nachází – „zpětnou vazbu“ ze zmíněných sdružení. V Arše se lze dočíst o mnoha uskutečněných projektech, k nimž náleží kupř. „Sametky“, „Cena Přístav“, „72 hodin“ nebo dříve „Bambiriáda“, „Stromy Anežky České“ apod. Své místo ve zpravodaji Archa mají i články o akcích úžeji spjatých s nadnárodní mládežnickou formací Evropské fórum mládeže, jejímž členem ČRDM je (kupř. „Strukturovaný dialog – Kecejme do toho“), respektive o akcích s výrazně evropským přesahem – „Evropské karty mládeže EYCA“ aj.).

    Všechna čísla Archy najdete ke stažení ve formátu PDF na stránce www.crdm.cz/archa kde naleznete také tematické oblasti, jimž se budou věnovat další plánovaná čísla.
    Informaci o nových číslech Archy můžete získat rovněž prostřednictvím služby RSS feed. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím formuláře na adrese shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa.

    #zpravodaj_Archa

    #CRDM_cz

    Autor