Většina Čechů, přesněji 57 procent dotázaných, považuje společné vzdělávání dětí zdravých a s postižením za správnou cestu. Ukázal to loňský průzkum, který pro Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) provedla agentura IPSOS. Ve věkové skupině mezi 36 a 53 lety, která mívá děti ve školním věku, trend podpořilo 62 procent lidí.

    Integrace dětí se zdravotním postižením nebo sociálním znevýhodněním do běžných škol může být podle názorů veřejnosti prospěšná také pro jejich zdravé spolužáky.

    Podmínky pro společné vzdělávání se změní od září, kdy se začne uplatňovat v praxi takzvaná inkluzivní novela školského zákona. Ministerstvo školství vidí její hlavní přínos v tom, že škola, kde se postižený nebo znevýhodněný žák vzdělává, bude mít nárok na zaplacení nezbytných podpůrných opatření ze státního rozpočtu.

    Více:
    http://www.novinky.cz/veda-skoly/392475-podle-pruzkumu-je-vetsi-cast-lidi-pro-spolecne-vzdelavani.html

    #inkluze

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor