Ivančena, kamenná mohyla, za níž se skrývá hluboký příběh lidské nezdolnosti a síly. Mohyla, která se stala symbolem protinacistického a protikomunistického odboje.

    Mohyla, která vznikla naprosto spontánně a neplánovaně. Mohyla, která nám říká, že má cenu bojovat za svobodu. Mohyla, která právě teď potřebuje Vaši pomoc!

    Za téměř třičtvrtě století bylo na Ivančenu doneseno nejen skauty, ale i trampy, turisty či okolo procházejícími více než 4 vagóny kamenů. A mohyla Ivančena přestala být bezpečná. Podepsal se na ní za léta její existence nejen zub času, ale hlavně povětrnostní vlivy a drsné beskydské počasí. V poslední době již základy nedrží tak dobře, kameny se začaly sesouvat a akutně hrozí jejich zřícení.

    Proto se skauti a skautky z Moravskoslezského kraje rozhodli tento památník rekonstruovat. V roce 2014 vypsali skauti i díky příspěvkům, které vybrali veřejnou sbírkou od lidí, architektonickou soutěž. Odborná porota vybrala vítězný návrh, skauti pak vyřídili veškerá povolení. Nyní již stačí pouze rekonstrukci provést.

    Většinu prací provedou skauti a skautky svépomocí, nicméně budou potřebovat finanční prostředky na zázemí rekonstrukce.

    A TADY MŮŽETE POMOCI VY!
    SVÉ PENÍZE NA IVANČENU MŮŽETE DAROVAT NA STRÁNKÁCH PENEZDROJ.CZ

    To ale rozhodně není vše. Pomozte nám informaci o rekonstrukci Ivančeny předávat dál. Sdílejte naše příspěvky o Ivančeně na sociálních sítích:

    VÝZVA K PODPOŘE REKONSTRUKCE IVANČENY NA FACEBOOKU

    VÝZVA K PODPOŘE REKONSTRUKCE IVANČENY NA TWITTERU


    Příběh kamenné mohyly Ivančena

    Letos v dubnu uplynulo sedmdesát let od doby, kdy na konci 2. světové války došlo k popravě pěti skautských kamarádů, kteří bojovali proti nacistickému režimu. Na jejich počest se v Beskydech každý rok koná tradiční výstup ke kamenné mohyle Ivančena pod Lysou horou. Každý rok stovky nejen skautek a skautů nosí své kameny a uctívají tímto činem památku popravených.

    K popravám došlo na židovském hřbitově v polském Cieszyně. Ačkoliv přesné datum popravy není známo, nejspíše se tak stalo mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945. Těla pěti skautů a dalších zavražděných skončila v hromadných hrobech.

    V říjnu dalšího roku pak na beskydský vrchol Ivančena vystoupali přátelé zavražděných mladých mužů, stloukli jednoduchý kříž a postavili ho mezi první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové a další lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. I přes snahu komunistického režimu pochody k mohyle zakázat se tuto tradici nikdy přerušit nepovedlo a Ivančena se stala významným symbolem odboje proti nesvobodě.

    Dnes mohyla zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových.

    Děkujeme všem, kteří na rekonstrukci Ivančeny přispějí. Děkujeme všem, kteří o sbírce dají vědět ve svém okolí. Ivančena, a poselství, které nese, si to rozhodně zaslouží! Díky!

    Zdroj:
    www.skaut.cz

    Autor