INEX-Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) uzavřelo o víkendu svou již 25. dobrovolnickou sezonu.

    Pomyslnou tečkou byl workcamp konaný v areálu obnoveného pivovaru, který provozuje nezisková organizace Propolis ve vesnici Chříč. INEX pořádá dvou až třítýdenní dobrovolnické projekty (workcampy) u nás i v zahraničí od roku 1991. Příští rok se chystají oslavy 25. výročí.

    Zahraniční workcampy
    Letošní sezona nabídla 2331 workcampů v celkem 71 zemích. Téměř sedm stovek dobrovolníků pak vyjelo do 53 z nich. Vybírají si je zhruba od března z bohaté nabídky na webových stránkách INEXu. Jedna destinace je však stálicí. „Nejoblíbenější zemí českých dobrovolníků je dlouhá léta Německo,“ uvedla Eva Macková, která má v INEXu na starost zahraniční workcampy. Na ty může vyjet kdokoli — nejen studenti středních a vysokých škol, ale i pracující 30+. Vyjet na dobrovolnický projekt může dokonce celá rodina. „Letos jsme vyslali tři rodiny a jedenáct lidí nad 40 let. Nejstaršímu dobrovolníkovi bylo dokonce 67!,“ dodává Macková.

    Domácí workcampy
    Workcampy se pořádají také v České republice a účastní se jich dobrovolníci z celého světa. Letos jich k nám dorazilo 298, nejvíce ze Španělska, a workcampů se na našem území uskutečnilo 33. Z toho jeden byl určen ryze mládeži od 15 do 17 let. Tématem těchto workcampů byla ekologie, komunitní rozvoj, sociáln! í služby a renovace památek. Dobrým příkladem za všechny je jeden z posledních letošních workcampů, který se konal na přelomu září a října v Českých Kopistech na ekofarmě Camphill pro mentálně postižené. Dva týdny tam devět dobrovolníků pomáhalo s podzimní sklizní. Sbírali velkou úrodu dýní, mrkve, cibule, zpracovávali levanduli a majoránku apod. Ve volném čase pro ně v Camphillu uspořádali i zajímavé workshopy. „Vyráběli jsme svíčky z včelích plástev, pekli chleba ve venkovní peci nebo vyráběli ozdoby z textilií. Podnikli jsme i několik výletů, například na Milešovku nebo do Litoměřic,“ prozradila vedoucí workcampu Týna Langrová. Dva dny před koncem workcampu dobrovolníkům nejen z Evropy nemizel úsměv z tváří, i když jak sami říkají, podzimní sklizeň jim dala zabrat. Všichni se však shodli, že v Camphillu vytvořili dobrou partu a rádi by se potkávali i v budoucnu. A co přivedlo do malé české vesničky stále usměvavou korejskou dobrovolnici? „Před časem jsem navštívila ! Českou republiku a moc se mi tady líbilo. Proto jsem hned zača! la hledat workcamp u vás. A podařilo se, je tady krásně a sešla se tu skvělá parta lidí,“ řekla nám dvaadvacetiletá Minji.

    Co se chystá dál
    Sezona 2016 začne zase na jaře, kdy se otevře přihlašování na jednotlivé projekty. Do té doby mají všichni možnost účastnit se různých akcí v rámci Dobrovolnického klubu. „Máme i nový cyklus školení Zrealizuj workcamp ve svém městě! pro lidi, kteří znají workcampy a chtějí si vyzkoušet roli organizátora. Věřím, že se dočkáme zajímavých projektů. Také právě teď plánujeme na 11. listopadu pro širší veřejnost, zástupce obcí i neziskových organizací konferenci Překročme plot. Tématem bude mezinárodní dobrovolnictví v místních komunitách v ČR a na Islandu,“ uvedla Renata Míchalová, koordinátorka dobrovolnických projektů v ČR.

    Nezisková organizace INEX-SDA
    INEX SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuj! e ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo právě obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně sedm set českých dobrovolníků.

    INEX-SDA
    www.facebook.com/inexsda

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor