Video v článkuSpolek Političtí vězni.cz uspořádá při příležitosti obnovení naučné stezky Jáchymovské peklo slavnostní koncert kapely The Tap Tap. Akci 27. června v Jáchymově podpoří osobní účastí bývalí političtí vězni komunistického režimu.

    „Jáchymov je dnes považován za místo s hendikepem. Mnoho lidí si jej spojuje hlavně s komunistickou minulostí, uranovými tábory a utrpením desítek tisíc vězňů v 50. letech. Přitom jeho historie sahá až do raného novověku, kdy bylo toto město druhým největším v českém království. Zdejší nerostné bohatství dalo název národní měně USA, přispělo k objevu radia a vynikající léčbě nemocí pohybového aparátu,“ připomněl Tomáš Bouška, předseda badatelského spolku Političtí vězni.cz a spoluautor dobrovolnického projektu, na kterém se podílí zástupci nevládních organizací, místní samospráva, podnikatelé, historici, muzejníci a široké spektrum dobrovolníků, škol a místních patriotů.

    Obnovou naučné stezky po někdejších dolech a pracovních táborech chce spolek a jeho partneři přispět k léčbě paměti tohoto pozapomenutého místa, které paradoxně po dekády samo léčbu poskytuje. „Koncertem The Tap Tap chceme nechat zaznít unikátní příklad toho, jak se vyrovnat s tělesným hendikepem. Máme za to, že lidé s postižením mají co nabídnout nejen Jáchymovu, ale nám všem. My sami jsme totiž postižení. Postižení nedávnou minulostí,“ doplnil Bouška s tím, že výtěžek koncertu spolek věnuje na rozšíření webu naučné stezky a jejího značení.

    Hendikepovaní hudebníci z Jedličkova ústavu přijedou uctít památku politických vězňů na pozvání spolku v den výročí popravy Milady Horákové cíleně. Představení obnovené stezky a Koncertu pro Jáchymov se osobně zúčastní bývalá politická vězeňkyně Hana Truncová, muklové Zdeněk Mandrholec a František Wiendl a další pamětníci, jejichž životní příběhy jsou s místními lágry přímo spjaty. Kapela pro ně připravila zvláštní koncertní kompozici. „Komunisté se s ničím moc nepárali. Politicky nepohodlné občany věznili a popravovali a lidi s postižením izolovali v ústavech. Vězení v Jáchymově bylo v souvislosti s těžbou radioaktivní rudy likvidační. Je pro nás velká čest zahrát a setkat se s těmi, kteří to přežili,“ popsal motivaci skupiny pro jáchymovské vystoupení kapelník a předseda spolku Tap Šimon Ornest.


    Videopozvánka: https://www.youtube.com/watch?v=yTFW5tYz2I0&feature=youtu.be


    Více o projektu
    Čestné místo na koncertu je rezervováno pro 115 přispěvatelů z kampaně crowdfundingového serveru Hithit.com, kteří věnovali nutné prostředky na výrobu nového značení, web a koncert The Tap Tap. „Na podzim 2014 jsme se veřejnou sbírkou zavázali, že obnovenou stezku předáme do užívání veřejnosti slavnostním koncertem skupiny The Tap Tap. Dnes mohu potvrdit, že svůj slib splníme 27. června. Zveme k tomu všechny, komu není lhostejná paměť Jáchymova a chtějí si přijít obnovenou stezku na vlastní oči prohlédnout,“ shrnul smysl krušnohorského setkání v poslední červnovou sobotu spoluautor projektu Roman Ševčík. Členové spolku pracovali 8 měsíců v úzké součinnosti s městem Jáchymov, Sokolovským muzeem, pamětníky, odborníky na Jáchymovsko a členy spolku Barbora, který původní stezku v roce 1996 navrhl. Na zdejší žluté turistické stezce připravili aktualizovaný obsah nových informačních tabulí v českém a anglickém jazyce se zapojením QR kódů, které pomohou zvídavému návštěvníkovi otevřít širší kontext z každého zastavení v mobilu či tabletu. Na nové verzi tabulí se podíleli členové spolku Petra Čáslavová, Michal Louč a Klára Pinerová. Jednotlivá místa si mohou zájemci prohlédnout na videích, která natočili a sestřihali dobrovolníci Iveta Škrabalová a Filip Vonka.
    Trasa stezky začíná u městské radnice, před kostelem sv. Jáchyma. Směřuje ve stopách bývalých politických, retribučních a kriminálních vězňů ze zakladatelského období komunistické diktatury přes tábory Svornost, nově obnovené základy lágrových baráků, tábor Nikolaj, šachtu Eduard, údolím Eliášova potoka kolem Heinzova (Horkého) rybníka na tábor Rovnost a přes Nové město a bývalý Šlikův hrádek, k hornickému skanzenu Štola č. 1. Věnuje se nejen uranové těžbě, ale i místní floře a fauně, těžbě stříbra a ražbě pověstných tolarů. Doporučená pouť končí opět v Jáchymově, v královské Mincovně, dnešním sídle pobočky Karlovarského muzea. Celou trasu bude možné 27. června projít s průvodcem a seznámit se s obnovenou stezkou přímo v terénu. Sraz je v 10:30h na náměstí před kostelem sv. Jáchyma a organizátoři připravili i odlehčenou trasu pro kočárky a vozíčkáře. Projekt obnovy naučné stezky podpořilo město Jáchymov, které stezku převezme do vlastní správy a bude se starat o její údržbu. Nadační fond Avast je hlavním partnerem koncertu a přispěl i na celkový projekt z Fondu zaměstnanců společnosti Avast díky osobní podpoře a důvěře zaměstnankyně Soně Caldové.
    „Pokud tušíte o někom, kdo by mohl (a chtěl) přispět do našeho projektu vzpomínkou, fotografií nebo jinou archiválií spojenou s naučnou stezkou, kontaktujte nás prosím na e-mailové adrese info@politicalprisoners.eu. Každý takový střípek obohatí paměť Jáchymova a o tu nám jde v projektu nejvíce,“ vzkázal Bouška za celý autorský tým.

    Autor