Předskokanem letošní tour se tento víkend stala Polička. Pak se projekt 19 a 20. června přesune do Prahy na slavnostní zahájení s tiskovou konferencí.

    Fotbal pro rozvoj není typickým příkladem rozvojového projektu vedeného z chlebodárných kanceláří bohaté Evropy. Ve spolupráci s keňskou organizací MYSA se tvoří přímo v terénu v prostředí dětských nízkoprahů a výrazně zasahuje do místních komunit.

    Fotbal pro rozvoj (www.fotbalprorozvoj.org) Projekt má za cíl propojovat zcela odlišné světy – Evropu s Afrikou, jiné kultury, komunity i sociální skupiny i vrstvy v širším měřítku. „V praxi to vypadá tak, že speciální tým složený z dobrovolníků z ČR a z keňské Nairobi během své putovní tour prezentuje místním dětem myšlenky fair play, a to prostřednictvím modelu F3 fotbalu. Tento koncept s unikátními pravidly vnáší do zápasů vzdělávací rozměr “ vysvětluje Štěpán Kyncl. „Jednotlivá pravidla i fotbalové situace se snažíme s dětmi přenášt i mimo hřiště — do kontextu jejich běžných každodenních životů.“

    Fotbal pro rozvoj zahájil svou kampaň 2015 Předskokanem kampaně bude letos Polička, kde se první fair play zápasy začnou hrát 7. června. Oficiální zahájení kampaně s tiskovou koferencí je plánováno na pátek 19. června do Prahy, kde bude pokračovat sobotním turnajem na hřišti TJ Jižní Město Chodov. Následuje Ústecký kraj s městečkem Nepomyšl. V první prázdninový den projekt zavítá do Plzně, odkud se přesune na hrad Hartenberg a do Chebu. Svou tour zakončí 15. ! června v Ostravě, kde minulý rok začínal.

    Fotbal pro rozvoj zahájil svou kampaň 2015 V každém městě, kde se tour Fotbalu pro rozvoj zastaví, budou probíhat workshopy, semináře, nebo hudební koncerty a samozřejmě fotbalové zápasy v duchu fair play pro místní mládež. „Přesný program budeme společně s místními partnery aktualizovat na facebookových událostech i na stránkách fotbalprorozvoj.org“ říká PR koordinátor projektu Petr Pečenka.

    I letos je hlavním partnerem projektu bývalý kapitán fotbalové reprezentace, Tomáš Ujfaluši. Do projektu se každoročně zapojí i řada dalších zajímavých fotbalových osobností jako je například David Rozehnal, Costa Nhajmonesu nebo Theodor Gebre Sellasie.

    Projekt Fotbal pro rozvoj vznikl z iniciativy neziskové organizace INEX-SDA přesně před deseti lety. Na projektu spolupracuje se svým Africkým partnerem MYSA a s řadou místních regionálních partnerů, kteří se zabývají vzděláváním dětí a mládeže ze sociálně slabšího prostředí. Projekt je finančně podporován z prostředků České! rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor