V současné době zajímá ty, kteří pořádají tábory nebo podobné akce, co všechno bude nakonec obsahovat novela zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

    Zákon definuje v § 8 odst. 1 zotavovací akci jako „organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů“. Jaký výhled mají akce, kterých se účastní menší počet dětí nebo trvají kratší dobu (podle § 12 tzv. jiné zotavovací akce, dále „malý tábor“)?

    Podle současného znění zákona, na kterém se v této věci nemá téměř nic měnit, musí pořadatel tábora splnit tyto čtyři základní povinnosti:
    – zajistit hygienicky nezávadný stav zařízení;
    – zásobovat akci pitnou vodou;
    – všichni, kteří tábor vedou (zákonnou terminologií ti, kteří jsou činní jako dozor), musí mít potvrzení od svého registrujícího lékaře (nově má potvrzení platit 2 roky);
    – ti, kdo jsou činní při stravování, musí mít zdravotní průkaz a znalosti podle Přílohy 3 odst. 1 vyhlášky č. 490/2000 Sb.

    Zdá se to celkem jednoduché, ale háček spočívá v tom, co máme považovat za malý tábor. Zákon nestanoví žádnou minimální hranici na délku a počet účastníků. Malým táborem tak může být např. dvoudenní akce s pěti účastníky a dvěma vedoucími. A to ještě pomineme, že v důvodové zprávě k vydání zákona v roce 2000 se píše k malým táborům: „V praxi se povinnosti k pořádání zotavovací akce obcházejí tím, že pořadatel přijme menší počet dětí. I pro akce určené pro menší počet dětí nebo akce kratší (např. školní výlety) je nezbytné řešit základní hygienické požadavky, které jsou s ohledem na počet zúčastněných osob a dobu trvání akce stanoveny v užším rozsahu.“ Tedy je zotavovací akcí jen pobytová akce (vícedenní školní výlet), nebo dokonce i jednodenní výlet?

    V každém případě z toho vyplývá, že každá takováto malá akce musí splňovat zmíněné čtyři povinnosti. A teď si představme, že nějaký oddíl chce využít svoji chalupu k akci na silvestrovský pobyt – na Silvestra se sejdou, na Nový rok rozejdou. Musí mít tedy s sebou někoho, kdo má zdravotní průkaz a vedoucí musí mít platné potvrzení od lékaře. A co pitná voda, pokud ji chalupa odebírá ze studně? Rozbor vody, který si nechali udělat před letními prázdninami, má platnost jen tři měsíce, tudíž teď je jim k ničemu – a pro takový jednorázový pobyt je třeba udělat nový. Bylo to takto v zákoně opravdu myšleno?

    Teď navíc visí ve vzduchu vysoké sankce. Jak by dopadly na výše uvedený silvestrovský pobyt? Současné připravované znění návrhu novely zákona pamatuje i na malé tábory: Pokud pořadatel malého tábora přijme do týmu jako vedoucího někoho bez platného lékařského potvrzení nebo odpovědnou osobu za vaření bez zdravotního průkazu nebo nezajistí nezávadný stav zařízení nebo zásobování akce pitnou vodou (s odpovídajícím rozborem, je-li z vlastního zdroje), bude moci dostat pokutu do výše 100 000 Kč.
    Myslím, že nikdo z nás nečte v novinách o tak závažných problémech na malých či velkých táborech, které by si vyžadovaly nápravu pomocí hrozby tak velkých sankcí.

    Autoři