Premiér a zástupci vlády dnes dostali na stůl otevřený dopis od organizací ohrožených zákonem o dětských skupinách (Asociace lesních mateřských škol, Člověk v tísni, Česká rada dětí a mládeže, Unie center pro rodinu a komunitu).

    Kontroverzní zákon, který by byl likvidační pro stovky zařízení, se bude znovu projednávat zítra (tj. 31. října 2014). Organizace chtějí volitelnou registraci k dětským skupinám. Petici na jejich podporu podepsalo během uplynulých tří týdnů více než 16 000 lidí.

    Jsme jako velká rodina (foto archiv Asociace lesních MŠ)Svoboda v pohybu (foto archiv Asociace lesních MŠ)Všechny organizace znovu vysvětlují, že nemají výhrady proti vzniku dětských skupin. „Jakákoli další alternativa je důležitá, ale ne za cenu ohrožení stávajících zařízení,“ uvádí autoři otevřeného dopisu. Poslanecká sněmovna bude rozhodovat o prezidentském vetu z 8. října. Pokud Sněmovna prezidenta přehlasuje, zákon vejde v platnost ve verzi, která ukládá všem provozovatelům pravidelné péče o děti stát se do roka dětskou skupinou, což ohrožuje provoz stovek organizací. Vláda se proto zavázala, že pokud se tak stane, předloží hned novelu, ve které bude ukotvena dobrovolnost registrace k dětské skupině.Michaela Bernardová (Unie center pro rodinu a komunitu) odpovídá na otázky Rádia Impuls (foto Jiří Majer) „Návrh je už hotový a všechny koaliční strany si jej prostudují tak, aby mohl být podán,“ řekl začátkem tohoto týdne předseda lidovců Pavel Bělobrádek. To je ale podle autorů dopisu příliš tenký led. „Připouštíte, že jste prosadili špatný zákon. Zdůvodníte to nutností odstartovat vznik dětských skupin, tedy nové formy, ale stávající formy uvrhnete do hluboké nejistoty,“ tvrdí autoři.

    Předseda ČRDM Aleš Sedláček poskytuje rozhovor médiím (foto Jiří Majer)Bezpečným řešením je podle nich přijmout veto a pro rychlý vznik dětských skupin předložit nový zákon obsahující klíčovou volitelnost registrace k dětské skupině. „Tato varianta je jistotou. Je vyjádřením respektu k pestrosti předškolní péče a k lidem, kteří v této oblasti působí. Oddálí přijetí zákona o stejnou dobu jako by v první variantě prodloužilo nejistotu stávajících poskytovatelů,“ vysvětluje Aleš Sedláček z České rady dětí a mládeže.

    Daniel Hůle (Programy sociální integrace, Člověk v tísni) během říjnové tiskové konference k možným dopadům kontroverzního zákona o dětských skupinách (foto Jiří Majer) Podle výzkumu slaďování rodinného a pracovního života ve Středočeském a Plzeňském kraji, který zveřejnil Svaz průmyslu a dopravy, jsou dětské skupiny pouze doplňkovou službou, která nebude pro každého. Měsíční náklady na poskytování péče v dětské skupině totiž dosahují až osmi tisíc korun. Rodič si pak může na dani odečíst 700 korun. „Ti, kteří nemají na soukromé školky či alternativní péči, ovšem nebudou již dnes platit daň z příjmu, tedy nebudou ani moci uplatnit tuto slevu. Forma dětské skupiny pro ně bude finančně nedostupná,“ vysvětluje Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

    Situace kolem zákona o dětských skupinách je vážná, neziskovky se proto obrátily otevřeným dopisem na premiéra Bohuslava Sobotku (foto archiv ČRDM)Neziskové organizace, jež se otevřeným dopisem obrátily na premiéra, chtějí volitelnou registraci k dětským skupinám (foto Unie center pro rodinu a komunitu)Podepsané organizace doufají, že ve Sněmovně převládne věcná polemika nad reálným přínosem a riziky současné verze zákona před snahou prosadit jej za každou cenu. „Odvaha vystoupit, popsat problematiku, uznat dopad v celé šíři a spolupracovat, třeba i s opozicí, jsou činy, které veřejnost zejména v oblasti prorodinné politiky dokáže ocenit,“ uvádějí autoři dopisu.


    Prohlášení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska ke kontroverznímu zákonu o dětských skupinách si můžete (ve formátu PDF) přečíst ZDE


    Prohlášení České biskupské konference k zákonu o dětské skupině si můžete přečíst ZDE


    Autoři