Do Srbska vyjeli první dobrovolníci z ČR. Následky ničivých záplav jsou stále ohromné…

  Záplavy z května 2014 patřily k největším povodním na území bývalé Jugoslávie. Neziskové organizace nyní vysílají dobrovolníky, kteří během srpna a září v Srbsku pomájí s nápravou škod.

  Byly to nejničivější záplavy na území Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a Srbska od konce 19. století. Povodně si vyžádaly celkem 44 obětí, různě postiženo bylo 1,6-2,15 milionu lidí. Ti všichni jsou odkázáni na pomoc vlád, armády a dobrovolníků. První dobrovolníci z ČR už na pomoc vyjeli, ale jsou potřeba další.
  Do projektu obnovy se zapojilo více než 23 neziskových organizací. V České republice ho podpořila organizace INEX-SDA (sdružení dobrovolných aktivit). „Od 10. července nabíráme dobrovolníky pro pomoc v postižených oblastech. INEX podpoří místní partnerskou organizaci Young Researchers of Serbia – Voluntary Service of Serbia koordinací a výběrem dobrovolníků zde v Čechách,“ říká za organizaci INEX-SDA její ředitelka Dagmar Fousková.
  Nejvíce je stále poničená infrastruktura, koryta řek a domy místních obyvatel. „Pomoc dobrovolníků v rámci tzv. workcampů bude využita převážně při rekonstrukci veřejných míst, parků a břehů potoků. Chystají se také kulturně a sociálně zaměřené workcampy, které mají vnést do života místním lidem také něco jiného, než jen myšlenky na pohromu, co je postihla. V oblastech, které nebyly zasaženy povodněmi, se chystají např. tábory pro děti ze zaplavených území,“ vypočítává koordinátorka sdružení INEX Jana Koňasová.

  Workcampy jsou nejčastější formát dobrovolnického projektu, jde o dvou až třítýdenní projekty, kde se sjíždí skupinka 5 až 20 lidí, ti pak společně pracují a žijí. Ubytování a strava je zajištěna na místě, někdy (jako v případě Srbska), za podpůrný příspěvek místní organizaci (YRS).

  INEX-SDA je nevládní nezisková organizace působící od roku 1991 v oblasti mezinárodního dobrovolnictví a mezikulturního vzdělávání. Zprostředkovává dobrovolnické projekty po celém světě (více jak 70 zemí) a pro zahraniční zájemce organizuje podobné pobyty u nás. Ročně vyšle do světa na krátkodobé či dlouhodobé projekty téměř 800 dobrovolníků a pro 400 zahraničních organizuje s lokálními partnery dobrovolnické projekty v ČR.

  Tisková zpráva INEX-SDA

  http://www.inexsda.cz/cs/srbsko

  http://www.alliance-network.eu/when-others-leave-we-go-in/2014/2040/

  http://flood-relief-volunteers.blogspot.gr/2014/07/your-important-role-of-workcamp.html

  #povodne