Brontosaurus, jako symbol ekologického hnutí, se narodil v roce 1974. Nenápadná zmínka v časopise Mladý svět vzbudila obrovskou vlnu nadšení a pomoci přírodě a památkám.

  Hnutí Brontosaurus oslaví 40. narozeniny víkendovým festivalem Dort pro Brontosaura v Telči

  Desetitisíce lidí sázely stromy, opravovaly hrady, kosily louky, čistily studánky a uklízely černé skládky. Tehdejší slogan zněl: Brontosaurus to nepřežil, protože přerostl své možnosti. Přežije člověk rok 2000?
  Pod hlavičkou Brontosaura nadšenci během let uspořádali tisíce akcí. Zachránili hrad Lukov před zchátráním, pomohli s údržbou luk s orchidejemi v Bílých Karpatech, přesadili tisíce leknínů a bledulí letních ze dna před napuštěním Novomlýnských nádrží, pracovali v lesích v Krkonoších. A pomohli i na řadě dalších míst.

  DORT PRO BRONTOSAURA

  Hnutí Brontosaurus je jednou z nejdéle existujících ekologických organizací v České republice a letos slaví 40. narozeniny. A to víkendovým festivalem Dort pro Brontosaura, který se koná 19.-21. září na zámku v Telči.
  Na akci bude pestrá směs workshopů, debat, koncertů, divadel, her, setkávání, inspirace a nových trendů. V sobotu dopoledne navíc dobrovolníci pomůžou zámku v Telči i okolní přírodě.
  Na oslavu jsou zváni všichni dávní, současní i budoucí příznivci Brontosaura.
  Více o akci na: http://dort.brontosaurus.cz

  CO JE BRONTOSAURUS?

  Hnutí Brontosaurus slaví 40. narozeniny - Akce Příroda (www.brontosaurus.cz) Brontosaurus jsou lidé, aktivní dobrovolníci, kterým záleží na přírodě a kultuře kolem nás.

  CO JSME STIHLI ZA 40 LET?

  Ano, letos slavíme 40. narozeniny. Za tu dobu jsme vysadili přes 100 000 stromů. To by vystačilo na alej z Prahy až do Madridu. Opravili jsme 30 českých a moravských hradů (např. Helfštýn, Lukov nebo Zvířetice). Každý rok jsme pokosili orchidejové louky velikosti 40 fotbalových hřišť a vyznačili 80 km turistických cest na Ukrajině. Nepečeme na to, pomáháme již 40 let v Česku i ve světě.

  NO A?

  Hnutí Brontosaurus slaví 40. narozeniny - Akce Památky (www.brontosaurus.cz) To je spousta práce. Proto jsme se rozhodli dobrovolníky odměnit za jejich nadšení a pomoc, „nakopnout“ je do dalších let, vtáhnout nové lidi a ukázat jim, že dobrovolnictví má smysl. A jak to udělat jinak, než oslavou s pořádným DORTEM a vymakaným programem.

  CO CHCEME?

  Chceme uspořádat open air festival na podporu dobrovolnictví v Česku i ve světě. Z vlastní zkušenosti víme, že dobrovolníci nejsou blázni, kteří jezdí někam pracovat a v lepším případě zadarmo. Naopak jsou to často nedocenění nadšenci, kteří někde oživují místa dávno zapomenutá (např. projekt Cesta ke kořenům) a jinde třeba vedou dětské oddíly.

  JAKÝ BUDE FESTIVAL?

  Veliký. Samozřejmostí jsou koncerty a divadla, spousta lidí, které najdete na každém festivalu. To co jinde nenajdete, jsou workshopy s tipy pro dobrovolnické akce, dílny historických řemesel a living history, besedy o dobrovolnictví v ochraně přírody a kultury, prezentace úspěšných projektů. Nemůže chybět dobrovolnická pomoc pro zámek, město Telč a jeho okolí. A hlavně nikde jinde na festivalu nedostanete dort.

  KDY BUDE FESTIVAL?

  Akce se koná o víkendu 19.-21. září 2014 v Telči, kde působíme desítky let.

  O Hnutí Brontosaurus Akce Hnutí Brontosaurus představují originální spojení dobrovolnické práce a kvalitního zážitkového programu. Účastníci pomáhají přírodě a historickým památkám, od sázení stromků, kosení vzácných luk až třeba po opravy hradů a zámků. Šikovní organizátoři navíc na akce připravují sportovní hry, umělecké činnosti a nápadité aktivity na rozvoj sociálních dovedností.
  Pro širokou veřejnost sdružení připravuje pestrou nabídku akcí od táborů, víkendovek až po večerní kluby, které se konají po celé České republice. Děti se mohou zapojit do přírodovědných oddílů s celoroční činností. Pod Brontosaurem funguje i několik středisek ekologické výchovy.
  Oficiální stránky s kalendářem akcí jsou na www.brontosaurus.cz