Start nového školního roku přináší kromě obvyklých rodičovských starostí spjatých s výukou a prospěchem jejich ratolestí i „věčné“ dilema týkající se náplně jejich volného času.

    S kým, jak a kde ho mají trávit? Nabízí se celá řada možností – hudebními či výtvarnými kroužky počínaje a sportovními oddíly konče. Stranou rodičovských úvah by však rozhodně neměly zůstat nejrůznější dětské spolky a mládežnické organizace. A to nejen pro jejich důraz kladený na neformální výchovu, ale cenovou dostupnost a relativně snadnou dosažitelnost dopravní.

    Úvodní stránka webu Kamchodit.czVelmi zjednodušeně řečeno: sbor dobrovolných hasičů s obvyklou „přípravkou“ pro požárnický potěr, folklorní soubor, turistický, skautský nebo pionýrský oddíl zase není tak těžké nalézt. A to ani v relativně malých obcích nebo jejich blízkém okolí. „K tomu, aby rodiče a jejich ratolesti mohli rychle zjistit a efektivně vyhodnotit nabídku, která je v tomto ohledu v okolí jejich bydliště k mání, slouží internetový portál Kamchodit.cz (www.kamchodit.cz). Interaktivní mapa na zmíněném webu obsahuje tisíce záznamů z celé republiky,“ připomíná Ondřej Šejtka, místopředseda České rady dětí a mládeže (ČRDM), která za provozem portálu stojí.

    Kvalitní a dostupnou alternativou komerčních zájmových kroužků a sportovních oddílů může být dobře vedený dětský spolek (foto František Fráňa, Sdružení Radost)Kvalitní a dostupnou alternativou komerčních kroužků a sportovních oddílů může být dobře vedený dětský spolek (foto Veronika Benešová, Liga lesní moudosti)A na co by měli podle šéfa České rady Aleše Sedláčka rodiče dbát při výběru mimoškolních aktivit pro svá dítka? „Rodiče by měli především svému dítěti naslouchat a výběr mimoškolních aktivit provést spolu s ním. Pokud nevědí, na co je dítě šikovné, mohou si o tom promluvit třeba s učitelem. Měli by přihlédnout také k tomu, aby jejich potomek byl v dobré partě svých vrstevníků: vždyť to budou nenápadní spojenci při neformální výchově jejich syna či dcery.Kvalitní a dostupnou alternativou komerčních kroužků a sportovních oddílů může být dobře vedený dětský spolek (foto Občanské sdružení Gaudolino) ´Hra´ v dobře vedeném oddíle dá dítěti do života spoustu užitečných dovedností,“ nastínil předseda ČRDM. Česká rada dětí a mládeže vypracovala „Devatero rad pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit“, v němž dané téma rozebírá z různých úhlů pohledu. „Měl-li bych tedy rodiče na něco odkázat, pak na Devatero, volně přístupné na webu ČRDM (www.crdm.cz),“ doplnil Aleš Sedláček.

    crdmInternetové stránky zmíněné „střešní“ organizace dávají vcelku solidní přehled o pestrosti programové nabídky mládežnických organizací rozličného typu. V řadách členských formací ČRDM si na své přijdou vyznavači tradičních tábornických a turistických výprav a táborů s puncem foglarovské či indiánské romantiky, nadšení radioamatéři a hvězdáři, malí hasiči a záchranáři, mladí ochránci přírody nebo třeba ti, kteří se sdružují s přihlédnutím k významu, jaký přikládají svému náboženskému vyznání.

    Sametové vzpomínky v geocachingovém stylu (foto Jiří Majer)Pro ně všechny – a vlastně i mnohé další, neboť zapojit se mohou i neorganizované děti a mladí lidé – připravila ČRDM na počátek školního roku 2014/2015 dvě zajímavé celorepublikové akce.
    V pátek 12. 9. bude zahájena geocachingová soutěž „Sametky“, jíž chce Česká rada připomenout dvacet pět let, jež uplynuly od Sametové revoluce. Název soutěžní hry je přitom vlastně zkratkou: jde o SAMETové vzpomínKY / SAMETové kešKY – v krabičkách („keškách“) ukryté texty skutečných příběhů vztahujících se k událostem z Listopadu 1989, respektive z éry nesvobody, která jim předcházela. Informace o soutěži budou k mání na www.sametky.cz. Zhruba o měsíc později, v době od 9. do 12. října se uskuteční třetí ročník projektu „72 hodin“, který motivuje k uspořádání dobrovolnických akcí. Pořadatelé „72 hodin“ zájemcům vzkazují: Máš nápad, jak zlepšit místo, kde žiješ? Dej dohromady pár kamarádů, s nimiž nápad uskutečníš, nebrblej, mákni a buď cool! Potřebné informace se lze dozvědět na webu www.72hodin.cz.

    Autoři