O co se jedná? Vrstevnický program Laty s názvem „Ve dvou se to lépe táhne“ je originální v tom, že mladí dobrovolníci se v něm dostávají do individuálního kontaktu s jen o něco málo mladšími klienty, jež se potýkají s nějakou životní obtíží.

  Školení dobrovolníků v Gruzii (archiv Lata)

  Mladí lidé (ve věku 18 – 30 let) mají nyní příležitost přihlásit se do dobrovolnického programu sdružení LATA. Po zaškolení se tak mohou stát „parťáky“ pro dospívající (13 – 26 let), kteří právě procházejí obtížným životním obdobím.

  „Mají třeba problémy v rodině nebo ve škole, někdy jsou z dětských domovů a nemají nikoho, komu by věřili natolik, aby si s ním o své situaci mohli promluvit,“ popisuje potíže klientů ředitelka sdružení LATA Markéta Ježková.

  Dvojice se každý týden setkává a společně věnuje různým volnočasovým aktivitám. Zároveň dobrovolník nabízí pomoc a podporu v osobních problémech, při dokončení studia nebo radí, jak se postavit na vlastní nohy. „V první řadě jde samozřejmě o pomoc potřebným, ale je to také velká zkušenost. Dobrovolníci se dozvědí mnohé sami o sobě, je to šance k osobnímu rozvoji a praxi v oblasti sociálních služeb,“ dodává Markéta Ježková. Právě v těchto dnech (do 10. 2.) je šance se přihlásit na nejbližší výcvik dobrovolníků, který proběhne poslední víkend v únoru. Bližší informace a kontakty najdete na www.lata.cz.

  O občanském sdružení Lata
  Občanské sdružení Lata – Programy pro ohroženou mládež pomáhá od roku 1994 sociálně ohroženým dětem a mladým lidem ve věku 13-26 let. Hlavní projekt „Ve dvou se to lépe táhne“ je založen na vrstevnické podpoře od vyškolených dobrovolníků, od nichž se klienti učí, jak se vypořádat s obtížnými životními situacemi a kvalitně trávit volný čas. Pomoc dobrovolníků je doplněna o odbornou péči sociálních pracovníků a další doplňkové služby. V roce 2012 rozšířilo sdružení své služby o program podpůrné individuální práce s rodinou. Jeho cílem je provázení rodičů v náročných momentech výchovy dětí, nalezení prostoru pro komunikaci mezi členy rodiny a posílení zdravých vazeb mezi nimi. Za svou práci získala Lata v roce 2013 mezinárodní Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci.

  Více informací naleznete na www.lata.cz