Životní příběh studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí, si můžete připomenout na stránkách multimediálního projektu Univerzity Karlovy: www.janpalach.cz.

  Bronzový kříž v chodníku u Národního muzea v Praze na Václavském náměstí - autory pomníku jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý (www.janpalach.cz)

  Dozvíte se tam nejen o průběhu dní od chvíle, kdy svým šokujícím činem chtěl vyburcovat domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci Československa, o posledních třech dnech jeho života, ale také o jeho dětství, studiu, můžete si přečíst reakce světových osobností i vzpomínky jeho přátel…

  Také o demonstracích, pronásledování a o snaze Státní bezpečnosti vymazat památku Jana Palacha z paměti veřejnosti se tu můžete dočíst.

  Najdete tam také mnoho o místech, která Jana Palacha přípomínají…
  Malou pamětní desku pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí zná téměř každý. Ale znáte třeba bronzový kříž v chodníku jen o kousek výš – u kašny Národního muzea v Praze na Václavském náměstí? Autory pomníku jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý.
  Prolistujte ty stránky – snad Vám připomenou dobu, kterou bychom nechtěli znovu prožít – nejen my starší, ale nepřáli bychom to ani našim dětem a vnukům.

  Nezapomínejme.

  www.janpalach.cz.