Počet útěků dětí z ústavních zařízení rok od roku klesá, za posledních deset let se v mnoha dětských domovech nebo ústavech snížil až na polovinu. Vyplývá to z průzkumu občanského sdružení Komunikujeme.

    Průzkum byl realizován v rámci mezinárodního projektu Children Rough Sleepers ve dvaceti DD (dětských domovech) a VÚ (výchovných ústavech) v České republice.

    Trend snižování útěkovosti zřejmě souvisí také se změnami, kterými v posledních letech v DD a VÚ prošly. „Většina těchto zařízení se díky novým zákonům i inciativě ředitelů změnila k nepoznání. Počet dětí v rodinkách se snížil na polovinu, takže teď se jednotlivé skupinky rodinám opravdu podobají. Zvýšila se nabídka akcí, díky kterým mají dětí z domovů lepší možnosti cestování než většina dětí z běžných rodin. A především zmizely pomyslné zdi, které oddělovaly domovy a ústavy od společnosti a okolního života. Děti dnes nemají proč utíkat,“ shrnul výsledky průzkumu Vladislav Sobol, který je zároveň předsedou redakční rady magazínu pro dětské domovy Zámeček.

    Podle průzkumu začínají děti utíkat v období puberty. Cíle jejich útěků se v čase nemění – většinou jde o tajný návrat k rodině nebo ke kamarádům. V menší míře jsou nelegální pobyty dětí na ulici spojeny také s trestnou činností, především krádežemi, ale také prodejem drog a ve výjimečných případech i s prostitucí.

    Průzkumu se zúčastnili také mladí lidé, kteří dříve žili v ústavních zařízeních a mají s útěky a životem na ulici zkušenosti. Většina z nich potvrdila, že za klesajícím trendem útěkářství stojí právě změny v ústavech a v domovech. „Všechny naše útěky a život na ulici tehdy pramenil z nudy. V ústavu se nic pořádného nedělo, nikam jsme nejezdili. Nebyl tam nikdo, kdo by nás nadchl ke sportu nebo k nějakým aktivitám,“ řekl například dnes sedmadvacetiletý Lukáš, který prožil v ústavech šest let.

    Pracovníci domovů a ústavů se shodli, že téma útěků není aktuálně nijak významné. Mnohem více je trápí například systém sociální práce s rodinami. „Dříve, když se rodina o dítě nestarala, okamžitě zakročili sociální pracovníci a odvezli ho do domova nebo jiného speciálního pracoviště. Bylo to možná podle zastánců dětských práv na první pohled kruté, ale my jsme z většiny takto včas podchycených dětí dokázali vychovat slušné lidi. Dnes sociálce stačí, když děti chodí do školy. Problémy pak vyplavou na povrch až v období puberty a k nám stále častěji vozí čtrnáctileté děti, mnohdy závislé na drogách nebo na volném životě v partě. Vyrůstaly v rodinách alkoholiků, kteří nikdy nepracovali a nic dobrého svým dětem nedali. S takovými teenagery už mnohdy nic neuděláme,“ shodlo se na popisu aktuální situace několik pracovníků dětských domovů.

    Children Rough Sleepers (logo) Projekt Children Rough Sleepers probíhá v deseti zemích Evropské unie. Jeho cílem je zlepšit podporu a opatření pro děti ohrožené životem na ulici. V České republice se na něm podílí občanské sdružení Komunikujeme.

    Více informací na www.komunikujeme.eu a www.childrenroughsleepers.tk

    Autor