Tento dvoutýdenní projekt se konal ve městě Kikinda v severní části regionu Vojvodina v Srbsku. Zúčastnili se ho 4 mladí lidé z Hodiny H z Kraje Vysočina (Pavel z Humpolce a Veronika, Nikola a Michal z Pelhřimova). Dále byly přítomny skupinky z Francie, Itálie, Makedonie a místní Srbové.

    Mezinárodní projekt ActReact v Srbsku 2012 V první části programu byly samozřejmě hry na seznámení se, na představení jednotlivých národností a účastníků a dále stanovení základních pravidel. Všichni účastníci si také díky interaktivní soutěži ve skupinkách prohlédli město a seznámili se s místní organizací – „Kikinda youth initiative“. Třetí den (9. 5.) je znám jako den Evropské Unie, a proto i program tomu byl přizpůsoben. Česká skupina si připravila plakát o České Republice a jejím vztahu k Evropské Unii. Plakáty jednotlivých zemí byly později prezentovány v centru města pro zájemce z místních.

    Mezinárodní projekt ActReact v Srbsku 2012 V další části programu byla mezinárodní skupina až po zbytek pobytu rozdělena do tří zájmových skupinek: PR group (skupinka žurnalistiky), Animation group (skupinka tvorby a střihu videa) a poslední Theater group (divadelní skupinka).
    Pavel nám řekl více o své pracovní skupině: „Moje divadelní skupinka měla 8 členů a byla pod vedením úžasné trenérky a divadelní pedagožky Žany z Bělehradu. Z počátku jsme se učili, jak taková divadelní scénka vypadá, jak pracovat s hlasem, jak vystupovat, jak překonat trému z publika, jak se pohybovat po jevišti a další spoustu užitečných rad. Po těchto přípravách jsme se konečně pustili do práce. Naše představení se jmenovalo Peace Dance. Velice originálním způsobem jsme se v něm snažili vyjádřit pojmy jako je Mír, Láska, Přátelství, Dobrovolnictví, Komunikace a podobně. Poctivě jsme trénovali, dali do toho všechny své emoce a veškerou svoji energii, což bylo následovně oceněno velkým potleskem při prezentaci pro veřejnost.“

    Mezinárodní projekt ActReact v Srbsku 2012 Během programu všichni účastníci odjeli na celodenní výlet do Noviho Sadu, historického města tohoto regionu. V průběhu celé výměny jedli místní speciality a delikatesy. Nejdůležitější však bylo seznámení se s cizími kulturami, jejich zvyky, tradicemi, způsoby a tak dále. Každý člověk je jedinečný a každý národ má svoje specifické a charakteristické znaky. A pouze jejich vzájemným poznáním a tolerancí můžeme dospět k porozumění. Na výměně se naučili spoustu nových věcí, nových dovedností, rozšířili si obzor svého světa a poznání. Projekt byl pro české účastníky obrovským přínosem!

    Autoři