Ptáte se co je na lidové písničce tak úžasného a nepřekonatelného? Co přináší těm, kteří ji zpívají a hrají?

  Zahraniční účastníci Zpěváčka každoročně zpestřují program koncertů

  Lidová píseň je lidová proto, že byla dlouhá léta prověřována její životnost. Sloužila k vyjádření opravdových citů, ne přetvářky. A proto přežila dlouhá desetiletí jen ta, která tuto hodnotu obsahovala a sdělovala. Čím prostší melodie a jednodušší text, tím lépe. Pravá tvář věcí totiž nepotřebuje dlouhé opisy.

  Finalisté soutěže Zpěváček 2011 Není lepšího začátku pro malého zpěváčka než tato lidová písnička. Naučí se mnohé, co může v pozdějším věku dobře využít. Vlastně ještě než vůbec začne – rovně stát. Udržet jasný, pevný tón. A zejména to nejdůležitější, zpívat ze srdce, pravdivě. Každá neupřímnost se hned projeví. A právě takoví – hrdí, upřímní a opravdoví jsou i účastníci soutěže Zpěváček, a to je velký vklad do života. A také velmi a velmi šikovní a schopní.

  Stále sleduji další umělecký růst těch nejlepších z této soutěže, které zapojuji do našich koncertů BROLNu. Jejich výsledky stojí za zmínku.

  Uhodnete, kolik ze „Zlatých Zpěváčků“ od roku 2006, kdy se soutěže zúčastňuje BROLN, se dále věnuje lidové muzice? Bez výjimky všichni. A nejde jen o muziku lidovou. Jako mladí lidé samozřejmě zkouší i jiné žánry.

  FoS Posuďte sami. Zlatí Zpěváčci Jan Olexa (2009) a Aneta Juřičková (2008) studují konzervatoř v Brně a Žilině, obor zpěv. Loňský Zlatý Zpěváček 2011 – Lucie Rybnikářová byla přijata ke studiu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, obor herectví. Lidovou muziku ovšem neopustili. Kamila Šošovičková, Zlatý Zpěváček 2010, je již pravidelnou účastnicí hudebních pořadů a natáčení BROLNu, také hraje na cimbál a zpívá v Cimbálové muzice (CM) z Lužic a CM ZUŠ Holíč. Lucie Rybnikářová hraje na cimbál v CM Šefranica z Hluku. Kristýna Daňhelová (Zlatý Zpěváček 2007) zpívá s CM Harafica, CM Stanislava Gabriela a VUS Ondráš a Petra Hrubošová (Zlatý Zpěváček 2006) s CM „Olšava“ v Uherském Brodě.

  Zástupci Čech – bratři Patrik a Hynek Hradečtí, několikanásobní „medailisté“ soutěže Zpěváček, se věnují hudební činnosti v „Mrákovské muzice“ FS „Mráček“. Hynek zpívá, hraje na dudy a klarinet, letos získal 1. místo v krajském kole celostátní soutěže ZUŠ ve hře na dudy. Jeho bratr Patrik zpívá a tančí.

  A co populární hudba? Jan Olexa se dostal užšího výběru konkurzu na muzikál „Pomáda“, Patrik Hradecký získal 2. místo v celostátním kole pěvecké soutěže populárních písní „Karlovarský skřivánek“, Lucie Rybnikářová bude zpívat šansony Edith Piaf s FS Cifra z Uherského Hradiště, Petra Hrubošová zpívá populární písně s orchestrem Stanislava Sládka v Uherském Brodě, Kamila Šošovičková byla oceněna v celostátní soutěži ČT „Zlatý oříšek 2010“ a v těchto dnech můžete sledovat Kristýnu Daňhelovou, jak soutěží jako jeden z deseti finalistů v mezinárodní televizní soutěži „Hlas Československa“, vysílanou televizemi NOVA a MARKÍZA.

  soutěž Zpěváček, FoS ČR Myslím, že Folklorní sdružení České republiky může s radostí pohlížet na tyto krásné úspěchy, ke kterým přispělo a přispívá pořádáním soutěže Zpěváček.


  Zcela ojedinělá soutěž Zpěváček, kterou pořádá Folklorní sdružení ČR, líheň pěveckých talentů, spěje do svého finále. Padesát vítězů regionálních kol celostátní soutěže ve zpěvu lidových písní, kteří uspěli v konkurenci několika tisíců dětí v celé republice, přijede 11. května do podhůří Jeseníků, aby se pokusili získat tituly Bronzový, Stříbrný a Zlatý Zpěváček, cenu Jaroslava Juráška nebo některé z dalších mimořádných ocenění za výjimečný interpretační výkon. Termální lázně Velké Losiny zahájí svoji lázeňskou sezónu třemi krásnými a optimistickými dny, naplněnými dětským zpěvem.

  Podrobnosti o konání koncertů a umístění soutěžících najdete na: www.folklornisdruzeni.cz