Video v článkuZnámá přehlídka volnočasovýcvh aktivit pro děti Bambiriáda, která letos zohledňuje téma mezigeneračního souznění, už bere za kliku pomyslných dveří.

    Do jejího zahájení zbývá měsíc. Pořádající Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) proto na tiskové konferenci konané 24. dubna shrnula podstatné náležitosti nadcházejícího 14. ročníku. Uskuteční se v době od 24. do 27. května 2012, a to v 19 městech ve všech krajích České republiky. Vedle obvyklých ukázek programové nabídky rozmanitých dětských sdružení ji letos doprovodí i tvůrčí dílny, zaměřené na rukodělnou spolupráci dětí s prarodiči a rodiči, již podruhé také celostátní fotosoutěž a chybět nebudou ani prezentace dalších vybraných projektů ČRDM.

    Bambiriáda 2012 - největší prezentace činnosti dětských a mládežnických sdružení Bambiriáda se letos koná v Českém Brodě, Českých Budějovicích, Českém Těšíně, Chebu, Chomutově, Chrudimi, Ivančicích, Jihlavě, Liberci, Náchodě, Ostravě, Třinci, Bohumíně, Plzni, Rychnově nad Kněžnou, Vlašimi, Zábřehu a Zlíně.

    Aleš Sedláček: Nadšeni a zkušenost se mohou propojit v bambiriádní tvůrčí dílně... (Foto Jiří Majer)„Při dobrém počasí očekáváme návštěvnost kolem dvou set padesáti tisíc lidí, což jsou většinou děti v doprovodu rodičů, prarodičů, strýčků nebo tetiček,“ nabídl novinářům svůj optimistický odhad zájmu veřejnosti o chystanou akci předseda ČRDM Aleš Sedláček. S poukazem na motto Bambiriády 2012 „Nadšení i zkušenost“ připomněl, že letošní rok byl vyhlášen Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Vysvětlil, že slovo nadšení reprezentuje mladší a zkušenost starší věkovou skupinu lidí, respektive návštěvníků Bambiriády. „Nadšení a zkušenost se mohou propojit právě v tvořivé dílně, kde si mohou zájemci společně vyrobit nějaký výtvor, třeba hračku v podobě tradiční dřevěné kachny,“ nastínil Aleš Sedláček.

    Z loňského ročníku Bambiriády (foto Radka Páleníková, 2011)Co se pak s takto vyrobenými hračkami bude dít? „Mohou si je odnést, ale když budou hezké a jejich výrobci budou chtít pomoct dobré věci, tak mohou dát svoji kachničku či jiný dřevěný výrobek i do aukce. Ve spolupráci s Aukrem budeme výrobky vystavovat na internetu, dražit a vybrané peníze se budeme snažit použít na podporu projektu 72 hodin – Ruku na to!,“ dodal předseda ČRDM. „Některé výrobky nám přislíbily věnovat známé osobnosti, například Heidi Janků, Lejla Abbasová a já věřím, že i paní Květa Fialová nám přispěje,“ obrátila se na jmenovanou umělkyni projektová manažerka Bambiriády Blanka Lišková. Herečka Květa Fialová si poznamenává termín zahájení 14. ročníku Bambiriády. (Foto Jiří Majer)Charismatická herečka Květa Fialová se tiskové konference zúčastnila coby patronka výše zmíněného Evropského roku aktivního stárnutí; o Bambiriádu se živě zajímala, termín jejího zahájení si poznamenala do zaplněného diáře a přislíbila, že pokud jí to pracovní povinnosti umožní, ráda se přijde 24. května na Vítězné náměstí v pražských Dejvicích podívat.

    Květa Fialová: Život je zázrak, každá minuta je dar – a myslím, že lidi za něj málo děkují... (Foto Jiří Majer)„Život je zázrak, každá minuta je dar – a myslím, že lidi za něj málo děkují. Když člověk vidí, co je nemocných lidí, těch, jejichž žití je jakýmkoliv způsobem poškozeno, tak každá minuta je zázrak. A pak nás rozladí nějaký nesmysl…?“ zauvažovala herečka. „Každá vteřina je jenom pro to, abychom se starali o to, že nám bylo dovoleno přijít na tuto planetu, a tak se musíme o ni starat. To znamená i o děti, o lidi, o přírodu,“ zasadila téma mezigeneračního porozumění do podstatně širších souvislostí Květa Fialová.

    Z loňského ročníku Bambiriády (foto Radka Páleníková, 2011)Pokud jde o avizovanou fotografickou soutěž, lidé ji budou moci obeslat svými snímky pořízenými v libovolném z bambiriádních areálů po celé zemi. Fotografie mají zachycovat tvůrčí činnost dospělého a dítěte. „Odměnou za první místo bude opět pobyt v bavorském městečku Waldmünchen, se vstupem do místního aquaparku a zábavního parku, a druhé místo pobyt v libereckém hotelu Babylon se vstupy do aquaparku zdarma,“ podotkla Blanka Lišková.
    Z loňského ročníku Bambiriády (foto Pavel Rakušan, 2011)Zobecnila, že za vstup na Bambiriádu lidé již tradičně nic neplatí – s tím, že někteří partneři navíc umožňují po dobu jejího trvání bezplatnou či zlevněnou návštěvu vybraných kulturních zařízení, například muzeí. Letošní rok je však i v tomto ohledu čímsi výjimečný: „Návštěvníci z opravdu každého bambiriádního města budou moci po předložení vstupenky navštívit čestlický aquapark – vstupenka tam bude v platnosti až do konce června – a zámek a hrad Staré Hrady u Jičína, kam platnost vstupenky potrvá do konce roku. Všem vám doporučuji si ten hrad prohlédnout, je tam i spoustu čarodějnic a různých skřítků, což je pro děti opravdu zajímavé,“ poznamenala projektová manažerka Bambirády.
    Projektová manažerka Bambiriády Blanka Lišková: Všem letošním partnerům patří velký dík. (Foto Jiří Majer)Na Bambiriádách dostanou samozřejmě prostor i stálí partneři. Generální partner Flexi-životní pojištění se bude prezentovat v šesti městech republiky. Prezentační stan Armády ČR mohou návštěvníci najít ve všech zmíněných městech. V Praze bude k vidění např. kolový obrněný transportér Pandur ve zdravotní verzi a další zajímavosti. Všem letošním partnerům patří velký dík, zdůraznila Blanka Lišková

    Předseda ČRDM Aleš Sedláček s plakátem zvoucím na Bambiriádu 2012 (foto Jiří Majer)Jen na pražskou akci se letos přihlásilo třicet občanských sdružení – nejen „klasických“, jako je Junák, Pionýr, Liga lesní moudrosti či Asociace TOM, ale objeví se mezi nimi i nováčci. Díky programu sdružení AIESEC se mohou návštěvníci těšit na poznávání cizích kultur a ukázku tradic jednotlivých zemí. Malý kreativní spolek Hruška zase poodhalí zájemcům něco z tajů výtvarného umění. Na stánku Duhy se prostřídají tři programy rozdělené podle věkových kategorií od skutečně malých dětí až po náctileté. Svaz hasičů Čech, Moravy a Slezska bude mít letos kromě stanoviště na dejvickém „Kulaťáku“ i samostatnou prezentaci v Centrálním parku ve Stodůlkách, kam hasiči přivezou i svoji techniku…

    Setkání s novináři u příležitosti blížící se Bambiriády 2012 proběhlo v prostorách České rady dětí a mládeže. (Foto Jiří Majer) Na Bambiriádě 2012 se podle jejího ředitele Aleše Sedláčka návštěvníci budou moci seznámit i s některými dalšími projekty ČRDM. (Foto Jiří Majer)ČRDM využije Bambiriádu i k prezentaci projektu Kamchodit.cz, opřeného o mapu volnočasových aktivit dostupnou na internetu, a na podzim chystaného dobrovolnického projektu 72 hodin – Ruku na to! „Inspirovali jsme se v zahraničí, kde 72 hodin běželo už na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku, ve Slovinsku, v Německu a ve Švýcarsku. Jeho cílem je v podzimních měsících – konkrétně u nás to bude 12. až 14. října – během tří dnů neboli dvaasedmdesáti hodin motivovat co nejvíce dobrovolnických skupin, aby vyvíjely nějakou prospěšnou činnost,“ shrnul podstatu projektu předseda ČRDM Aleš Sedláček.

    Z loňského ročníku Bambiriády (foto Pavel Rakušan, 2011)Bambiriáda je akcí jednak dotovanou ministerstvem školství, a jednak finančně podporovanou jejími partnery, respektive sponzory. Vzhledem k současné ekonomické situaci v ČR jsou podle Blanky Liškové takto nashromážděné prostředky určené pro letošní Bambiriádu ve svém celku oproti loňsku o 800.000 korun tenčí. crdmPro všech 19 bambiriádních měst je na uspořádání vícedenní přehlídky volnočasových aktivit pro děti letos k dispozici dohromady 4,1 milionu korun. „Někde je to znát,“ připouští projektová manažerka. „Konkrétní čísla ještě samozřejmě nemám, protože naši koordinátoři jednají se zastupiteli do poslední chvíle, ale určitě jsou ty částky nižší. Musíme se trošku uskrovnit, snažíme se,“ shrnula finanční stránku Bambiriády 2012 Blanka Lišková.

    Autor