Skauting z mnoha úhlů pohledu – a hodně zblízka – ukazuje výstava Trochu lepší svět, právě otevřená v Muzeu hlavního města Prahy.

    Návštěvníci všech věkových kategorií se na ni mohou vypravit v době od 21. března do 24. června 2012 a ve dvou desítkách výstavních boxů si najít „to své“. Expozice je pořádána v rámci rozsáhlejšího projektu, připraveného ke stému výročí založení skautingu v naší zemi, a představuje Junáka – svaz skautů a skutek jako pružnou, moderní organizaci, která má i dnes co nabídnout. A to nejen dětem a mladým lidem, i když především jim.

    Dříve to bývaly docela obyčejné věci denní skautské potřeby, dnes výstavní exponáty... (Foto Jiří Majer)Jak vlastně pojmout téma skautingu? Jak ho ukázat lidem tak, aby prostě mohli přijít a skauting viděli? ptali se sami sebe podle vedoucího projektu Skautské století Miloše Říhy – Šípka autoři výstavy, když začali expozici plánovat. Shodli se, že by bylo dobré, aby výstava zachytila skauting ve třech hlavních rovinách. Za prvé, aby informovala o skautingu jako takovém, o tom, čím je a co lidem dává. Za druhé, aby téma přiblížila pomocí konkrétních věcí a fenoménů se skautingem spjatých. A za třetí, aby návštěvníkům umožnila dotknout se ho, vyzkoušet si skauting při určité činnosti, a tím ho vlastně i tak trochu „na vlastní kůži“ zažít.

    Místostarosta Junáka Petr Vaněk - Permi: tahle výstava není čistě historiografická; je stavěna tak, aby každý, kdo sem přijde, pochopil, co skauting znamená. (Foto Jiří Majer)S takovým zadáním pak oslovili mladé designéry Maxima Velčovského a Zuzanu Kubíkovou, kteří obohatili expozici nejen o své výtvarné cítění, ale také o názor na to, co je na skautingu zajímavého z pohledu „zvenčí“.

    Expozice provede návštěvníky historií skautingu, dramatickými obdobími jeho zákazů i každodenním skautským životem. Ve skautské klubovně na výstavě Trochu lepší svět (foto Jiří Majer)Zájemci budou moci třeba posedět ve skautské klubovně, poslechnout si zvukové záznamy skautského tábora či objevovat uhrančivý svět napínavých her: určit stopy v písku, rozlousknout oříšek v podobě provázkové morseovky… Autoři výstavy upozorňují i na některé další zajímavé exponáty – skautskou košili Davida Vávry, fotokopii táborového deníku psaného Václavem Havlem, skautský šátek vyrobený Robertem Fulghumem, kroniku prvního českého dívčího oddílu…

    Dávný zápis z kroniky si na výstavě najde nové čtenáře. (Foto Jiří Majer)Víte, jak zní skautský tábor ve dne a jak v noci? Kolik skautů má přezdívku Fantomas? Nebo čím čeští skauti zaručeně vzbudí pozornost na každém mezinárodním skautském setkání? Pod mottem Výstava Trochu lepší svět – století skautingu představuje český skauting takový, jaký je: jedinečný, pestrý, plný dobrodružství, ale zároveň schopný vést k sebepoznání, seberozvoji, respektu a smyslu pro povinnost. Součástí výstavy bude doprovodný program s diskuzemi, projekcemi či tvořivými dílnami pro všechny věkové kategorie.

    Skautský historik Václav Nosek - Windy ukazuje jeden z hravých prvků výstavy: provázkovou morseovku. Ta ukrývá jména postav slavného románu; Tisková zpráva Junáka citovala v souvislosti se zahájením výstavy slova šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho: „Skauting bez nadsázky změnil můj život. Naučil mě totiž samostatnosti, odpovědnosti za druhé, díky němuž jsem také získal mnoho kamarádů. Především jsem ale díky němu zažil nejedno dobrodružství, na která dodnes rád vzpomínám. Myšlenka skautingu je nosná a podle mě se nikdy nepřežije, protože v sobě kombinuje hodnoty i chytrou zábavu zároveň.“

    Více informací o celostátních projektech pořádaných v rámci oslav 100 let českého skautingu naleznete na www.skaut.cz/100

    Autor